1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Ukrayna, Avrupa`nın enerji merkezi olmak istiyor

Ukrayna, Avrupa`nın enerji merkezi olmak istiyor

Enerji Günlüğü - Ukrayna Enerji Bakanı Eduard Stavitsky, kendi ürettikleri ve hem Avrupa Birliği, hem Rusya'dan aldıkları doğalgazla Avrupa'nın enerji...

Ukrayna, Avrupa`nın enerji merkezi olmak istiyor

Enerji Günlüğü - Ukrayna Enerji Bakanı Eduard Stavitsky, kendi ürettikleri ve hem Avrupa Birliği, hem Rusya'dan aldıkları doğalgazla Avrupa'nın enerji merkezi olmak istediklerini söyledi. EurActiv’in haberine göre Kiev, AB ile işbirliğine güçlendirmekle Rusya'dan gelen, boru hatlarının kontrolüne karşılık doğalgaz fiyatında indirim sözü arasında kalmış durumda.

Ukrayna hükümeti geçtiğimiz günlerde Parlamento'dan devlet doğalgaz şirketi Naftogaz'ın özelleştirilmesinin önünü açmasını istedi. Rus gazını Avrupa'ya taşıyan boru hatları da Naftogaz'ın elinde bulunuyor. Böylece Kiev, bu hatları da Rus doğalgaz tekeli Gazprom'a satabilecek ya da kiralayabilecek. Cuma günü Avrupa Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger ile bir araya gelen Ukrayna Enerji Bakanı Eduard Stavitsky, konuyla ilgili üçlü görüşmeler gerçekleşebileceğini söyledi.

Stavitsky, 'Ukrayna jeopolitik durumunu tartmaya ve bir enerji merkezi oluşturmaya çalışıyor. Dolayısıyla Orta Avrupa'dan spot alımlar yapabileceğiz' dedi. Oettinger, Avrupalı firmaların da Ukrayna'daki altyapıyla ilgilenebileceğini söyledi. Komisyon isim vermese de, ExxonMobil ve Shell'in de görüşmelerde yer aldığı bildirildi. Stavitsky, Ukrayna'nın altyapısını modernize etmek için 420 milyon Euro'ya ihtiyaç olduğunu, bunun 183 milyon Euro'sunu Naftogazın karşılayabileceğini, geri kalanının da krediyle tamamlanacağını söyledi.

Çift yönlü boru hatları sayesinde Ukrayna geçtiğimiz yıldan bu yana, Polonya üzerinden Macaristan ve Almanya gibi AB ülkelerinden doğalgaz ithal edebiliyor. Oettinger, Slovakya'nın da çift yönlü teknolojiye geçmek istediğini, bu ay ilk testlerin yapılacağını söyledi. Avrupa aynı zamanda Ukrayna'da gaz depolama altyapısını da güçlendirmek istiyor. Stavytsky, 31 milyar metreküplük depolama kapasitesini 50 milyar metreküpe çıkarmak istediklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda Ukrayna'nın Rusya ile doğalgaz fiyatında yaşadığı anlaşmazlıklar, AB'ye doğalgaz akışını da aksamaya uğratmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler