1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Umutlu HES Nisan’da devrede

Umutlu HES Nisan’da devrede

Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki Umutlu Hidroelektrik Santrali, Nisan ayının ilk haftasında elektrik üretimine geçecek. 

Umutlu HES Nisan’da devrede

Enerji Günlüğü - Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki Umutlu Hidroelektrik Santrali, Nisan ayının ilk haftasında elektrik üretimine geçecek. 

Enerji Günlüğü’nün edindiği bilgiye göre, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun Amasya Taşova’da inşa ettiği Umutlu Hidroelektrik Santrali’nde son aşamaya gelindi. Devlet Su İşleri (DSİ) Kanal Kabul işlemi dün gerçekleştirilen Umutlu HES, üretime geçmek için gün sayıyor. Toplam kurulu gücü 20.34 MW olarak projelendirilen Umutlu HES’in Nisan ayının ilk haftasında elektrik üretmeye başlaması bekleniyor.

SIRADA RÜZGAR SANTRALİ VAR

Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye’de enerji üretimine yönelik yatırımlarının hızla devam ettiğini belirtti. Bu alanda tam 23 şirketleri bulunduğunu kaydeden Ali Ağaoğlu, Umutlu HES’in ardından Nisan sonu veya Mayıs ayı başlarında Seferihisar Rüzgar Santrali Projesi’ni devreye almayı planladıklarını açıkladı.

YENİLENEBİLİRDE ÖNE ÇIKACAK

Daha önce bazı rüzgar santrali projelerini satmalarıyla sektörden çekildikleri şeklinde yanlış bir algı oluştuğunu ifade eden Ali Ağaoğlu, sektörden çekilmedikleri gibi, enerjinin iddialı oldukları alanlardan biri olduğunun altını çizdi. Ağaoğlu, Türkiye’de halen elinde en fazla yenilenebilir enerji üretim lisansı bulunduran oyunculardan birinin Ağaoğlu Grubu olduğunu söyledi.

BÜROKRASİDEN YAKINDI

Ali Ağaoğlu, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak için başta yenilenebilir enerji kaynakları olmak üzere yerli kaynaklara önem vermesi gerektiğini ifade etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da benzeri şeyleri söylediğini hatırlatan Ağaoğlu, “En fazla yatırım buraya yapılacak. Ancak burada inanılmaz bir bürokratik süreç işliyor. Bir direk dikmek bir yıl sürüyor. Bunların azalması konusunda Sayın Bakanımızın da beyanları çok net. Bakanımız sayesinde bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) bürokrasi konusunda çok büyük sıkıntıları var. Sayın Bakanın bunu değiştireceğini düşünüyorum.”

Mehmet KARA

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler