1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Umutlu HES’in yeni çevre raporuna olumlu karar

Umutlu HES’in yeni çevre raporuna olumlu karar

Enerji Günlüğü - Ağaoğlu Enerji Grubu tarafından Amasya'da kurulan 21,5 MW'lık Umutlu HES için çevresel etkilerinin bir bütün olarak ve yeterli düzeyde...

Umutlu HES’in yeni çevre raporuna olumlu karar

Enerji Günlüğü - Ağaoğlu Enerji Grubu tarafından Amasya'da kurulan 21,5 MW'lık Umutlu HES için çevresel etkilerinin bir bütün olarak ve yeterli düzeyde irdelenmesi amacıyla hazırlanan yeni ÇED raporu için olumlu kararı verildi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ağaoğlu Enerji Grubu şirketlerinden GA Elektrik Enerji Üretim Sat. San. Ve Tic. A.Ş. tarafından Amasya'da kurulan 21,5 MW'lık Umutlu HES için çevresel etkilerinin bir bütün olarak ve yeterli düzeyde irdelenmesi amacıyla hazırlanan yeni ÇED Başvuru Dosyası ile ilgili “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verdi. Amasya Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekiyor.

Yeni hazırlanan ÇED Dosyasına göre, 94.360.000 TL bedelli santral Amasya ili Taşova ilçesi Mülkbükü Mevkii civarında Yeşilırmak Nehri üzerinde yer alıyor. Regülâtörde belirlenen maksimum su seviyesi 223,84 m olup regülatör 219 m talveg kotuna inşa edilmekte. Santral binası çevre kotu 205 m, kuyruksuyu kotu 196.87 metrede teşkil edilmekte. Alınan sular açık iletim hattı vasıtası ile çökeltme havuzundan geçirilerek yükleme havuzuna iletilecek ve cebri borular yardımıyla santral binasına düşürülmek suretiyle enerji elde edilecek.

Söz konusu proje kapsamında 2 kere lisans değişikliği yapıldı. Yapılan ilk tadilatta kurulu güç 23,56 MWm‟dan, 21,50 MWm (20,34 MWe)‟ye düşürüldü. Proje kapsamında yapılan ikinci lisans değişikliğinde ise iletim hattı uzunluğu 9530 m‟den 7456,79 m‟ye çekildi.  Bu değişikliklere ilave olarak santral yeri, yükleme havuzu, cebri boru ve kuyruk suyu kanalında aynı mesafede membaya kaydırıldı. 

UMUTLU HES NİSAN'DA DEVREDE

TZOB: UMUTLU HES SULANABİLİR ALANLARA ZARAR VERECEK

AĞAOĞLU’NUN UMUTLU HES’İNE YENİDEN ÇEVRE DEĞERLENDİRMESİ

 
İlgili Haberler