1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Unilever sürdürülebilir tarımda Konya Şeker’i seçti

Unilever sürdürülebilir tarımda Konya Şeker’i seçti

Enerji Günlüğü – Konya Şeker, Unilever’den sürdürülebilir tarım konusunda hayata geçirdiği uygulamalar nedeniyle sertifika aldı.Yüzde yüz doğal...

Unilever sürdürülebilir tarımda Konya Şeker’i seçti

Enerji Günlüğü – Konya Şeker, Unilever’den sürdürülebilir tarım konusunda hayata geçirdiği uygulamalar nedeniyle sertifika aldı.

Yüzde yüz doğal pancar şekeri üreten Konya Şeker, dünyanın en büyük hızlı tüketim ürünleri şirketlerinden biri olan Unilever’den sürdürülebilir tarım konusunda hayata geçirdiği uygulamalar nedeniyle sertifika aldı.

Çiftçilerin pancar yetiştirme sürecinde kullandığı tohumdan kullandığı gübreye, deposundan sahasına kadar üretim sürecinin her anında, yapılan tüm faaliyetlerde çevreyi ve sürdürülebilir tarımı birinci öncelik olarak gören Konya Şeker, Türkiye’de ilk kez bu sertifikayı almaya hak kazanan kurum oldu.

Konya Şeker bu sertifika ile tüketicinin gönül rahatlığıyla tüketebileceği tarladan sofraya sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla yüzde yüz doğal pancar şekeri ürettiğini bir kez daha belgeledi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM HIZLA ARTAN DÜNYA NÜFUSU İÇİN GEREKLİ

Birleşmiş Milletler Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) tarafından açıklanan rapora göre, hızla artan dünya nüfusunu beslemek için daha fazla sürdürülebilir gıda kaynağına ihtiyaç duyulacak. BM ve bağlı kuruluşlar aracılığıyla toplanan bilgilerle oluşturulan rapora göre, 2050 yılında 9 milyar 600 milyona ulaşacağı tahmin edilen dünya nüfusunu beslemek için daha fazla kaynak ve üretime ihtiyaç var. Mevcut tablo nedeniyle her geçen gün önem kazanan sürdürülebilir tarım hızla artan dünya nüfusunun ihtiyacı olan yeterli ve kaliteli gıda maddesinin uygun maliyetlerde üretimini, çevrenin ve doğal tarım kaynaklarının korunmasını geliştirecek sistem ve uygulamaları içeriyor.

Tarım sektöründe kirliliğin oluşmadan önlenmesi ya da azaltılmasını hedefleyen temiz üretim kavramının başarıyla uygulanabilmesinin ancak çevreyi her yönüyle ele alan, sürekli iyileşmeyi destekleyen, tüm paydaşların katıldığı ve sorumlu kılındığı bir çevre yönetim sistemiyle mümkün olduğuna inanan Konya Şeker, temiz üretimi destekleyen çevre mevzuatı ile uyumlu ve sürekli gelişmeyi destekleyen bir çevre politikasına sahip.

KONYA ŞEKER SIFIR ATIKLA BİRİM ALANDA MAKSİMUM VERİM İÇİN ÇALIŞIYOR

Besin maddelerinin üretim, tüketim ve depolanmaları sırasında; besin değerini bozan ve tahrip eden hastalık ve zararlıları, yabancı otları, mikroorganizmaları yok etmek için kullanılan kimyasal maddeleri en doğru şekilde seçen ve minimum enerji ile maksimum verim elde eden Konya Şeker, çevreyi ve biyolojik çeşitliliği koruyan bir anlayışla üretim yapıyor.

HEDEF TÜRKİYE NÜFUSU KADAR FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURMAK

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un liderliğinde 10 milyon fidanı toprakla buluşturan Konya Şeker’in, uzun vadedeki hedefi Türkiye nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmak. Ağaçlandırma çalışmalarıyla “süne zararlısı ile ilgili mücadelede” etkin bir rol oynayan Konya Şeker, Konya Ovası’ndaki su problemini çözmek ve doğru sulamanın önemi, kazandırdıkları konusunda çiftçinin biliçlenmesi için damla sulama sistemleri üretiyor ve üreticinin kullanımını teşvik ediyor.

Konya Şeker aldığı tedbirler ile doğal ve yaban hayatın zarar görmesi veya yok olmasını engellemeye çalışılıyor ve bu uygulamalarla faaliyet gösterdiği topraklarda canlı çeşitliliğinin artmasını destekliyor. Bölgede faaliyet gösteren diğer kurumların da çevreci politikalar benimsemesini amaçlıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler