1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Vangölü EDAŞ bölgesinde kayıp kaçak azalıyor

Vangölü EDAŞ bölgesinde kayıp kaçak azalıyor

Enerji Günlüğü - Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerini kapsayan bölgede elektrik kullanımında kayıp kaçak oranı 2015 yılında yüzde 59,7’ye geriledi.Vangölü...

Vangölü EDAŞ bölgesinde kayıp kaçak azalıyor

Enerji Günlüğü - Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerini kapsayan bölgede elektrik kullanımında kayıp kaçak oranı 2015 yılında yüzde 59,7’ye geriledi.

Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş Tarafından Geliştirilen Proje Kayıp Kaçak ile Mücadelede Çok Önemli Sonuçlar Ortaya Koydu. 2015 yılında kayıp kaçak oranının en yüksek olduğu 2. bölge olan ve Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerini kapsayan Van gölü bölgesinde 2013 yılında yüzde 65,8 düzeyinde gerçekleşen kayıp kaçak oranı 2015 yılında yüzde 59,7’ye geriledi.

EPDK AR-GE DESTEĞİ VERİYOR

EPDK bu düşüşün kalıcı hale gelmesi ve hükümetimiz tarafından öngörülen seviyelere düşürülmesi için AR-GE desteği veriyor. EPDK’nın Desteği İle Van’ın Gevaş İlçesinde Pilot Uygulaması yapılan  Proje kaçak elektrik kullanan abone sayısının düşük, tüketim miktarının çok yüksek olduğunu gösterdi. 

Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından geliştirilen proje ile dünya uygulamaları ışığında anlık ölçüm yapılarak kayıp enerjinin anında görülmesi, önlenmesi ve analiz sistemi ile kayıpların etkisinin şebeke işletiminde değerlendirilerek şebekenin esnekliğinin ve verimliliğinin geliştirilmesi amaçlandı.

Kurulan sistem sayesinde uzaktan izleme yöntemi ile şebekeye giren ve çıkan enerji, merkezi bir sistem ile takip edilebilir hale getirildi.

PROJENİN PİLOT UYGULAMASI KAPSAMINDA NELER YAPILDI?   

Van’ın Gevaş ilçesinde projenin pilot uygulaması yapıldı.

PLC’li (uzaktan takip ve kontrol edilebilen) sayaçlar şebekedeki direklere montajlandı. Tüketicilerin tüketimlerini görebilmelerini teminen evlere, tüketicinin görebileceği yerlere de Endeks Takip Ekranı (ETE) konuldu. Kontrolden uzak bazı köylerde de açık iletkenli şebeke, kapalı iletkenli şebekeye dönüştürüldü.

Bu sistem ile uzaktan anlık endeks bilgisi ve demant alınabilirken kesinti, sayaca müdahale ve aşırı akım durumunda alarm verilmekte, akım gerilim sınırlaması yapılabilmekte ve uzaktan enerji açma kesme işlemi gerçekleştirilebiliyor.

PROJE SONUÇLARI

Proje öncesi alınan enerji, proje sonrası yarı yarıya düştü…

Tahakkuk oranı %20’ler civarında arttı…

Kayıp kaçak oranında ilk sonuçlara göre çok önemli düşüşler sağlandı.

Arıza sayıları ve süreleri yarı yarıya azaldığı gibi enerji kalitesi arttı, kapasite artış yatırım ihtiyacı da orta vadede ortadan kaldırıldı.

AR – GE PROJESİNİN EN ÖNEMLİ SONUCU

AR-GE projesinin en önemli sonuçlarından biri de bölgedeki tüketicilerin büyük çoğunluğunun kaçak elektrik kullandığı algısının doğru olmadığının tespit edilmesi.

Gevaş özelinde kaçak kullanan abone sayısı oranının %15’lerde olduğu tespit edildi. Bir başka deyişle kaçak kullanan kişi sayısı az, ancak kaçak kullanılan elektrik miktarı fazla.

Projenin bölge geneline yayılması ile bölgede talep daralması ve buna bağlı olarak kayıp kaçak oranının önemli oranlarda düşeceği ve bu bağlamda da uzun vadede tarifeyi düşürecek etkisinin olması bekleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz EPDK’nın AR-GE çalışmalarına verdiği destek konusunda: “Hükümetimizin çizdiği hedef doğrultusunda ve Enerji Bakanlığımız ile eşgüdüm içerisinde kayıp kaçak ile mücadelede önemli mesafe aldık… AR-GE konusunda henüz 5 yıllık uygulama döneminin başındayız. Projeler ilerliyor… Önümüzdeki süreçte de kayıp kaçakların azaltılmasına yönelik pek çok proje alacağız ve uygulamaya geçilmesi ile kaçakların azaltılmasında ciddi ilerlemeler sağlayacağız inşallah” açıklamasını yapmıştı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler