1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Ve güneş santralleri için ilk lisans çıktı!

Ve güneş santralleri için ilk lisans çıktı!

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin ilk güneşe dayalı elektrik üretim santrali ön lisansı, Halk Enerji Erzurum GES'e verildi.Bugün Türkiye solar enerji sektörü...

Ve güneş santralleri için ilk lisans çıktı!

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin ilk güneşe dayalı elektrik üretim santrali ön lisansı, Halk Enerji Erzurum GES'e verildi.

Bugün Türkiye solar enerji sektörü açısından tarihi bir gün. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Türkiye'nin ilk güneşe dayalı elektrik üretim lisansını verdi.

Kurulun konuya ilişkin kararında, "Bu ön lisans Halk Enerji Yatırımları Üretim ve İnşaat Anonim Şirketi'ne Erzurum ilinde kurulması planlanan Halk Enerji Erzurum GES üretim tesisinin yatırımına başlanabilmesi için gerekli onay, izin, ruhsat ve benzerlerinin alınabilmesi amacıyla 20 Kasım 2014 tarihinden itibaren 24 ay süreyle, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun, 20 Kasım 2014 tarihli ve 5307-5 sayılı kararı ile verilmiştir" denildi.

Ön lisansı alan Halk Enerji, Erzurum'un Aziziye ilçesinde güneşe dayalı 4.9 MW'lik güneş enerjisi santrali (GES) kuracak. Tesislerde yılda 8 milyon kWh'ın üzerinde elektrik üretilmesi öngörülüyor.

Türkiye'nin ilk lisanslı GES'i unvanını da alacak Halk Enerji Erzurum GES, 154/33 kV Erzurum 2 Trafo Merkezi Orta Gerilim Barası'ndan sisteme bağlanacak.

Halk Enerji Erzurum GES'in ortakları ise Teknologis Teknoloji Yönetimi ve Danışmanlık Limeted Şirketi ile Mustafa Atilla olarak görünüyor.