1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Verbund, Türk enerji piyasasından çekiliyor!

Verbund, Türk enerji piyasasından çekiliyor!

Türkiye’de enerji alanında önemli projelere imza atan Avusturyalı enerji devi Verbund’un Enerjisa’daki yüzde 50 ortaklığını Alman enerji şirketi...

Verbund, Türk enerji piyasasından çekiliyor!

Türkiye’de enerji alanında önemli projelere imza atan Avusturyalı enerji devi Verbund’un Enerjisa’daki yüzde 50 ortaklığını Alman enerji şirketi E.ON’a devredeceği iddia ediliyor. Avusturya medyasında yer alan haberlere göre, Verbund ve E.ON şirketleri hisse devri konusunda görüşme yürütüyor. Verbund’un Enerjisa hisseleri karşılığında E.ON’a ait hidroelektrik santralleri alacağı öne sürülüyor.

Haftalık Trend dergisi bu haftaki sayısında konuya yer vererek, Sabancı Holding ile Verbund’un ilişkilerinin eskisi kadar sıcak olmadığını öne sürdü. Haberde, Verbund’un sıkıntılı mali durumunun Türkiye’de söz verilen yatırımların gerçekleşmemesini beraberinde getirdiği öne sürüldü. Kriz sonrasında büyük şirketlerin ödediği enerji ücretlerinde yaşanan gerilemenin Verbund’u sıkıntıya soktuğu, Avusturyalı şirketin kendi ana iş alanı olan hidroelektrikte yoğunlaşacağı iddia edildi.

Türkiye’de 1650 MW kurulu güce sahip Enerjisa, özelleştirme kapsamında Başkent Elektrik Dağıtım AŞ’yi 2008 yılında devralmıştı. Şirket 2011 yılında en iyi üçüncü teklif sahibi olduğu İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ’yi (Ayedaş) devralmaktan Verbund’un bu yatırımı yapmama kararı sebebiyle vazgeçtiğini açıklamıştı. 1947 yılında kurulan Verbund ise Avusturya’nın en büyük elektrik üreticisi konumunda. Elektrik üretim, dağıtım, satış ve işletmesi sektörlerinde önemli bir oyuncu. İtalya, Türkiye ve Almanya başta olmak üzere 20 ülkede aktif oyuncu olan şirketin hisselerinin yüzde 51′i Avusturya devletine ait. Şirket yıllık 40 milyar KW elektrik üretiyor ve 3 bin çalışanı bulunuyor. 2011 yılı cirosu 3,9 milyar Euro’yu bulan şirket, bu yılın ilk 6 ayında kârını yüzde 12,4 artırarak 198,2 milyon Euro’ya çıkardı. Şirket özellikle kriz sebebiyle elektrik talebinden yaşanan düşüşün fiyatları aşağı çektiğine dikkat çekiyor.
(Zaman)

Önceki ve Sonraki Haberler