1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Verimsiz güneş paneli hasarı ile kendini EL’e veriyor

Verimsiz güneş paneli hasarı ile kendini EL’e veriyor

Enerji Günlüğü - Solarian Enerji Genel Müdürü Orçun Başlak, yeni geliştirdikleri Elektrolüminesans (EL) cihazının güneş santrallerindeki panel arızalarını net şekilde gösterdiğini söyledi. 

Verimsiz güneş paneli hasarı ile kendini EL’e veriyor

Enerji Günlüğü - Solarian Enerji Genel Müdürü Orçun Başlak, yeni geliştirdikleri Elektrolüminesans (EL) cihazının güneş santrallerindeki panel arızalarını net şekilde gösterdiğini söyledi. 

Güneş enerjisi sektöründe yatırım değerleme, santral denetimi, IEC 62446 kapsamında GES saha kabul testleri ve proje yönetimi hizmetleri sunan Solarian Enerji’nin Kurucu Ortağı Orçun Başlak, 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü münasebetiyle, yaptıkları mühendislik çalışmalarından birine dair açıklamalarda bulundu. Güneş panelleri için bir elektrolüminesans (EL) test cihazı geliştirdiklerini anlatan Başlak, “EL Testi Nasıl Yapılmalı” sorusuna cevap verdi. 

SAĞLIKLI TEST İÇİN KALİTELİ DONANIM ŞART

Orçun Başlak, EL cihazı ile güneş paneline belli ölçüde ve kısa süreliğine enerji vererek, arızaları tespit etmek amacıyla fotoğraf, aslında bir tür röntgen çektiklerini anlattı. Günümüzde EL cihazları ile bundan beş yıl öncesine göre çok daha kaliteli ve ayrıntılı görüntü elde edilebildiğini kaydeden söyleyen Başlak, kaliteli çekim için, iyi bir sensör/objektif donanımına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. 

GÜNEŞ HÜCRESİNDE İNCE DETAYLARI GÖRMEK

Testi yapılan panelin fotoğrafında gereken değerleri görebilmek için, çekim sonrası bir işleme sürecine de ihtiyaç olduğunu belirten Başlak, burada doğru yazılımı kullanmanın da önemine vurgu yaptı. Solarian olarak bugün çok ciddi bir optik kalite ve yazılım optimizasyonuna ulaştıklarını belirten Başlak, güneş hücresi üzerindeki en ince detayları bile görebilecek bir tekniğe sahip olduklarını kaydetti. 

EL FOTOĞRAFI İLE TÜM HASARLAR BULUNABİLİYOR

Orçun Başlak’ın verdiği bilgiye göre Solarian’ın kendi geliştirdiği Raspberry tabanlı EL cihazı, güneş paneli hücrelerinden topladığı verileri alıp buluta yüklüyor. Bu veriler bulut üzerinde bir Python kodu ile yorumlanıyor. Orçun Başlak, makine öğrenmesi teknolojisindeki büyük gelişim sayesinde, kendi geliştirdikleri yazılım ile EL fotoğraflarından tespit edilebilen tüm panel hasarlarını tespit edebildiklerini söyledi. 

MONTAJ FİRMALARINA DİKKATLİ OLUN ÇAĞRISI

Geliştirdikleri test sisteminin kullanılacak panelleri laboratuvarda değil doğrudan sahada, yani kurulmuş vaziyetteyken test edebildiğine dikkat çeken Orçun Başlak, esprili bir dille güneş santrali kurulumu ve montajı yapan firmalara seslenirken “Siz siz olun panel monte ederken panele zarar vermeyin. Biz EL testine gelirsek hepsi ortaya çıkar” dedi. 

ELEKTROLÜMİNESANS NEDİR? 

Optik ve elektriksel bir olgu olan Elektrolüminesans (EL), malzemenin içinden geçen elektrik akımına veya çok güçlü elektriksel alana tepki olarak ışık yayma durumunu ifade ediyor. Bu durum; ısıdan, kimyasal reaksiyondan, sesten veya diğer mekanik aksiyondan oluşan kara cisim ışınımından farklı. EL testi; güneş panellerinin imalatı veya montajı sırasında gerçekleşen hasarların hücre bazında saptanmasını sağlamak amacıyla yapılıyor. Güneş panellerin röntgeni niteliğindeki bu test ile mevcut direnç etkisi gösteren kısımların ve ileriye dönük problemlerin erken tespiti sağlanmış oluyor. EL testi bir paneldeki hücrelerin hasar durumu hakkında detaylı bilgi sunuyor.

Benan ÖZTÜRK - Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler