1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Virüslerin yeni hedefi petrol şirketleri

Virüslerin yeni hedefi petrol şirketleri

Enerji Günlüğü - Son günlerde artış gösteren ve genellikle büyük isimlerin sistemlerini kullanılmaz hale getiren virüs saldırıları, şimdi de petrol...

Virüslerin yeni hedefi petrol şirketleri

Enerji Günlüğü - Son günlerde artış gösteren ve genellikle büyük isimlerin sistemlerini kullanılmaz hale getiren virüs saldırıları, şimdi de petrol platformlarını hedef aldı. Okyanusun ortasında, Meksika Körfezi'nde bulunan bir petrol keşif platformunun tüm sistemleri çalışmaz hale geldi. Tekno Kulis’in haberine göre, uydu iletişimiyle korsan video ve müzik erişimini sağlayan bir virüsün çalışanların bilgisayarlarından çıkarak tek tek diğer istasyonların sistemlerine de bulaştığı, platfomları inaktif hale getirdiği iddia ediliyor.

National Electric Sector Cybersecurity Organization'ın Taktiksel Analiz bölüm yöneticisi olan Jack Whitsitt'in açıklamalarına göre, büyük çapta gerçekleşen saldırı ciddi bir zarar yaratmadı ancak, hazırlıklı bir tekrar atak can kaybına dahi sebep olabilecek kazalar yaratabilir. Ciddi bir iş kaybına yol açan saldırı karşısında güçsüz duruma düşen şirketlerin ise, platformda bulunan bilgisayarlarda anti-virüs programları kullanmadığı ve bunun büyük maddi kayba yol açtığı düşünülüyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler