1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Vitol, 297 milyar dolarla gaza geliyor!

Vitol, 297 milyar dolarla gaza geliyor!

Enerji Günlüğü - Vitol'un üst düzey yöneticileri EPDK'ya özel bir sunum yaparken EPDK Başkanı Hasan Köktaş doğalgazdaki tüketim artışının yabancıları...

Vitol, 297 milyar dolarla gaza geliyor!

Enerji Günlüğü - Vitol'un üst düzey yöneticileri EPDK'ya özel bir sunum yaparken EPDK Başkanı Hasan Köktaş doğalgazdaki tüketim artışının yabancıları cezbettiğini söyledi. Habertürk’ün haberine göre, Türkiye’de doğal gazın yaygınlaşması ve enerji üretimi amaçlı olarak kurulan gaza dayalı elektrik santralların- daki artışla talebin 48.5 milyar metreküpe çıkması enerji devlerinin de ilgisini artırdı. Son olarak Hollanda’nın 297 milyar dolar cirolu enerji devi Vitol, Türkiye’deki yatırım olanaklarını araştırmak üzere Ankara’ya geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nu (EPDK) ziyaret eden Vitol yönetimi, kendilerini anlattılar.

GAZ TÜKETİMİNDEKİ ARTIŞ CEZBEDİYOR
Alınan bilgiye göre Doğu Avrupa’daki yeni yatırımlarında Türkiye’yi merkez almak istediklerini anlatan Vitol yöneticileri, burada doğalgaz ticareti alanına girmek istiyor. Türkiye’deki enerji sektörünün hızı karşısında etkilendiklerini anlatan yetkililer, özellikle doğalgaz depolarına üçüncü şirketlerin erişimi, tarifelendirme gibi konularda EPDK Başkanı Hasan Köktaş’tan bilgi aldılar. EPDK Başkanı Hasan Köktaş, "Ülkemizde son 10 yılda doğal gaz tüketimi yüzde 230 oranında arttı. Talep her yıl yüzde 10 civarında artarken 2012 için 48.5 milyar metreküp tahminimiz var. Rekabetin gelişmesi ve düzenleyici iklim yabancı ilgisini arttırıyor” diye konuştu. Köktaş, şöyle devam etti: “Kurum olarak depolama tariflerini oluştururken sektörün ihtiyaçlarını dikkate alarak finansörlerin de ğer len dir me le ri ni alarak bilgilendirmeyi yaptık.” En son doğudaki 11 şehir için ihaleye çıkarak 2013 yılı için doğalgaz ulaşmamış il bırakmamayı planladıklarını anlatan Köktaş, “Anadolu’da doğalgaz büyük ilgi görüyor. Ayrıca çok büyük oranda doğalgazla çalışan elektrik santralı yatırımı sürüyor ve bunların milyarlarca metreküplük yakıt ihtiyacı oluşuyor. Bu durum gerek yurtdışından doğalgaz getirilmesi gerekse iç pazarda doğal gaz ticareti konusunda yerli ve yabancı şirketlerin ilgisini giderek artırıyor” diye konuştu.

25 MİLYAR METREKÜPLÜK GAZ TİCARETİ YAPIYOR
1966 yılında Hollanda’nın enerji başkenti Rotterdam’da kuruldu.

Dünyanın en büyük bağımsız enerji ticareti şirketleri arasında geliyor.

2011 yılı toplam cirosu 297 milyar dolar. I I Günlük 6 milyon varil petrol yüklemesi yapıyor.

14 Avrupa ülkesine yıllık 25 milyar metreküp gaz ticareti yapıyor.

6 Avrupa ülkesinde 35 milyar metreküplük gaz deposu bulunuyor.

2011 yılında 2 milyon tonluk LNG satışı gerçekleştirdi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler