1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. White Diamond Enerji, Siirt’te depolamalı RES kuracak

White Diamond Enerji, Siirt’te depolamalı RES kuracak

White Diamond Enerji, 304 milyon TL’yi aşan bir yatırımla Siirt’te 23,4 MW kurulu gücünde Ekmekçiler Depolamalı Rüzgâr Enerji Santrali (DRES) kurup işletecek.

White Diamond Enerji, Siirt’te depolamalı RES kuracak

Enerji Günlüğü - Siirt’in Merkez, Tillo ve Pervani ilçeleri sınırları içinde 23,4 MW kurulu gücünde Ekmekçiler Rüzgâr Enerji Santrali (RES) ve 23,4 MWh kapasiteli Elektrik Depolamalı Üretim Tesisi (EDT) kurulacak. 

Siirt İli, Merkez İlçesi, Ekmekçiler ve Meydandere Köyü, Tillo (Aydınlar) İlçesi, Akyayla Köyü ve Pervani İlçesi, Palamutlu Köyü sınırları içerisinde White Diamond Enerji Üretim Limited Şirketi tarafından 23,4 MW kurulu gücünde Ekmekçiler Rüzgâr Enerji Santrali (RES) ve 23,4 MWh kapasiteli Elektrik Depolamalı Üretim Tesisi (EDT) kurulup işletilmesi planlanıyor. Projenin değerinin 304 milyon TL’yi aşması bekleniyor. 

Proje kapsamında toplam 526 hektarlık alanda 6 adet türbin ve şalt sahası (154 kV) kurulacak. Rüzgar enerji santralinde her biri 3,9 MWm/ 3,9 MWe kurulu güçlerine sahip toplam 6 adet rüzgar türbini kurulumu yapılacak. Bu türbinler ile yılda toplam 93.600.000 kWh/yıl elektrik üretilecek. Ayrıca proje kapsamında 23,4 MWh Kurulu güce sahip olacak Elektrik Depolama Tesisi kurulacak. Tesiste lityum-iyon batarya teknolojisi kullanılacak. 

Üretilecek enerji Siirt TM'nin OG Barası (50+50 MVA)’ya girdi-çıktı bağlantısı ile başta Siirt İli başta olmak üzere yurt geneline verilmek üzere enterkonnekte sisteme aktarılacak.

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler