1. HABERLER

  2. PETROL

  3. WoodMac: Küresel petrol talebinde toparlanmanın yüzde 40'ı Çin’den

WoodMac: Küresel petrol talebinde toparlanmanın yüzde 40'ı Çin’den

Wood Mackenzie, Çin ekonomisinin bu yıl %5,5 büyümesini ve bunun da küresel petrol talebinde beklenen artışın %40’lık bölümüne denk geleceğini öngörüyor.

WoodMac: Küresel petrol talebinde toparlanmanın yüzde 40'ı Çin’den

Enerji Günlüğü - Küresel danışmanlık şirketi Wood Mackenzie  küresel petrol talebinde bu yıl beklenen artışın %40’ının Covid kısıntılarının kalktığı Çin’den gelmesini bekliyor.

İskoçya merkezli araştırma ve danışmanlık şirketi Wood Mackenzie, küresel petrol talebinde bu yıl gerçekleşmesi beklenen artışın yaklaşık yüzde 40'ının sıkı Covid tedbirlerinden çıkan Çin'den gelmesinin beklendiğini bildirdi. Wood Mackenzie'nin temel senaryosuna göre, Çin ekonomisi Covid salgınını kontrol altına alma stratejisinin kaldırılmasının ardından bu yıl yüzde 5,5 büyüyecek. Bu, küresel petrol talebinde bu yıl gerçekleşmesi beklenen 2,6 milyon varil/günlük artışın 1 milyon varil/günlük bölümüne eşit olacak.  

Kuruluş, Çin'in bu yıl yüzde 7 büyümesi halinde Çin'in talebinin 400 bin varil/gün daha artacağını da öngördü.  

PETROL FİYATI 2022’NİN ALTINDA KALACAK

Brent petrolünde bu yıl ortalama fiyatın 2022 yılındaki 99 dolar/varilin altında kalacağını öngören Wood Mackenzie, Brent petrolünde bu yıl ortalama fiyatın 89,40 dolar/varil olacağını tahmin etti. 

Kuruluş, Çin'in yüzde 7 büyüdüğü senaryonun gerçekleşmesi halinde Brent petrolünde ortalama fiyatın 5 dolar/varil daha yükseleceğini de savundu.   

Önceki ve Sonraki Haberler