1. YAZARLAR

  2. Serkan ADALIOĞLU

  3. Yağışlara devam buzlanmaya dikkat!
Serkan ADALIOĞLU

Serkan ADALIOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

Yağışlara devam buzlanmaya dikkat!

SERKAN ADALIOĞLU (2) 

Merhabalar... 

Türkiye, 6 Ocak günü Balkanlar ve Sibirya üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında. 

Soğuk hava bugün (8 Ocak 2017 Pazar) özellikle Trakya, Marmara, Batı Karadeniz, Kuzey ve İç Ege, Göller Yöresi ile İç Anadolu'nun batısında ve kuzeyinde etkili olmaya devam ediyor. 

Söz konusu soğuk havanın etkisi altında yarın (9 Ocak 2016) Marmara'nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu, ilk saatlerde Göller Yöresi ile Malatya, Elazığ ve batıda Balıkesir çevreleri kar, Güneydoğu Anadolu'nun batısı karla karışık yağmur, Akdeniz kıyıları ise yağmur şeklinde yağış alacak. 

Pazar günü İstanbul ve Ankara yer yer orta şiddette kar yağışı görülecek. İstanbul genelinde halen devam eden yağışın oluşturduğu 25-50 cm arasındaki kar kalınlığının Pazar günü Boğaz çevresinde, kuzey ve doğu ilçelerdeki yağışla birkaç cm daha artması olası görünüyor.

Pazar günü sıcaklıklar özellikle yukarıda belirtmiş olduğum soğuk havadan birincil derecede etkilenen bölgelerde yer yer yağışın kesilmesi ve ayazın etkisiyle gündüz ve gece uzun yıllar rekorlarına yakın ölçülebilecek. Pazar gece ve Pazartesi sabah saatlerinde oluşacak kuvvetli buzlanma ve don olayına karşı vatandaşlarımızın tedbirli olmaları gerekiyor. 

Isıtmak maksadıyla dahi olsa özellikle kaldırım ve yaya köprülerinde ellerimizi cebimizden çıkarmalı ve mümkünse yürürken karlı zeminlere basarak yürümeye dikkat etmeliyiz. 

İstanbul’da Pazar günü beklenen en yüksek hava sıcaklığının -3C, gece ise -7C olmasını bekliyorum. 

Pazartesi (09.01.2017) günü yağış Marmara'nın doğusunda, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu'da,  Güneydoğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda ve Gümüşhane, Bayburt çevrelerinde kar, Doğu Karadeniz'in doğusunda ve Doğu Akdeniz'de kıyılarda yağmur iç kesimlerde karla karışık yağmur şeklinde olacak. 

Kar yağışı hafiflemiş olsa da Pazartesi günü İstanbul Valiliği'nin Pazar akşamından alacağı bir kararla okulları tatil edeceğini, bu tatil kervanına halen final sınavları yapılmaya devam eden birçok devlet ve vakıf üniversitesinin de katılacağını düşünüyorum. 

Pazartesi günü İstanbul için günün en yüksek sıcaklığının 1C, gece ise en düşük sıcaklığın -2C olmasını bekliyorum.

10 Ocak 2017 Salı günü ülkemiz Libya üzerinden Akdeniz'i kat ederek gelen ılık karakterli bir alçak basıncın etkisi altına girecek. Mevcut soğuk havanın üzerine eklenecek bu yağışların ilk etapta özellikle de Trakya, Kuzey Ege'nin İç kesimleri, İç Ege'nin batısı ve Marmara'nın güney ve batısında kar şeklinde düşmesi mümkün. 

İstanbul'da Salı günü öğleden sonra, özellikle de Anadolu yakasında ve bölgenin doğusunda yağışların karla karışık yağmura ve hatta akşam saatlerinden sonra yağmura dönüşme olasılığı yüksek. 

Yaklaşık bir hafta kadar önce yılbaşında yaşadığımız hava şartlarına benzer şekilde Trablus'tan yola çıkan sözünü ettiğimiz ılık karakterli alçak basıncın bu kez Salı gece saatlerinde İstanbul semalarında olmasını bekliyorum. Salı günü İstanbul'da en yüksek hava sıcaklığının 4C, gece en düşük sıcaklığın ise 2C olmasını bekliyorum. 

11 Ocak 2017 Çarşamba günü, hızlı hareket eden siklonun yol açacağı yağışların Marmara'da, Ege'de, Akdeniz'de, İç Anadolu'nun batı ve kuzeyinde ve Batı ve Orta Karadeniz'de etkili olabileceğini düşünüyorum. Marmara'da yağış  alan yerlerde yükseklerde  karla  karışık yağmur ve kar geçişleri görülebilir. 

Rüzgarın Marmara'da Çarşamba günü batı karayelden eseceğini düşünürsek, sürpriz kar geçişlerinin özellikle İstanbulluları şaşırtmaması gerektiğini söylemeliyim. Çarşamba gün içinde en yüksek 3C olmasını beklediğim İstanbul için gecenin beklediğim en düşük sıcaklığı -1C.

Sonrasındaki günlerle ilgili görüş ve tahminlerimi Salı paylaşacağım.

Serkan ADALIOĞLU / Enerji Günlüğü / 8 Ocak 2016

 
Önceki ve Sonraki Yazılar