1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Yalıtımla ısınma maliyeti yarı yarıya düşüyor

Yalıtımla ısınma maliyeti yarı yarıya düşüyor

Enerji Günlüğü - Türkiye’de bulunan 18 milyon konutun yüzde 88’inde ısı yalıtımı bulunmuyor. Binalardaki bu ısı yalıtımı eksikliğinden...

Yalıtımla ısınma maliyeti yarı yarıya düşüyor

Enerji Günlüğü - Türkiye’de bulunan 18 milyon konutun yüzde 88’inde ısı yalıtımı bulunmuyor. Binalardaki bu ısı yalıtımı eksikliğinden dolayı yıllık kayıp yaklaşık 10 milyar TL’yi buluyor. KYK Yapı Kimyasalları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli, Türkiye’nin 10 milyar TL’yi havaya savurduğunu belirterek, “ısı yalıtımı yaptırmak için harcayacağınız bedeli ortalama 3 yıl içerisinde amorti edebilirsiniz” tavsiyesinde bulundu. Sürmeli, yalıtım sektörünün 2012 yılında %15 büyüme kaydederek 55 milyon metrekarelik pazar büyüklüğüne ulaştığını, ancak bunun Türkiye’nin hedeflediği verimlilik seviyesinin çok altında olduğunu vurguladı.

100 metrekarelik bir evde yaşayan bir ailenin ısınma maliyetinin ısı yalıtımı sonrasında ne kadar azaldığına göre hesaplama yapıldığında, ısı yalıtımı yapılmamasının ne kadar büyük kayıplara yol açtığı görülüyor. Sürmeli, “Örneğin, 100 metrekarelik bir konutun aylık ısınma maliyeti 200 TL ise ısı yalıtımı sonrasında bu 100 TL’ye kadar düşebiliyor. Yalıtım sonrasında 6 ayda elde edilen kazanç 600 TL civarında oluyor. Böyle bir konutun yalıtım maliyetinin 2 bin TL civarında olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, yalıtım maliyetlerini 3 yıl içerisinde amorti edilebileceğini görebiliyoruz” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler