1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Yanukoviç: Rusya ile doğalgaz anlaşması bizi öldürüyor

Yanukoviç: Rusya ile doğalgaz anlaşması bizi öldürüyor

Enerji Günlüğü - Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Rusya ile imzalanan 10 yıllık doğalgaz anlaşması yüzünden her yıl ek 6 milyar dolar ödeme...

Yanukoviç: Rusya ile doğalgaz anlaşması bizi öldürüyor

Enerji Günlüğü - Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Rusya ile imzalanan 10 yıllık doğalgaz anlaşması yüzünden her yıl ek 6 milyar dolar ödeme yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Halen hapishanede tutulan eski Başbakan Yulia Timoşenko ile 2009’da böyle bir anlaşmanın nasıl imzalandığını anlayamadıklarını dile getiren Yanukoviç, “Kaybettiğimiz her rakam Ukrayna vatandaşlarına sıkıntı olarak dönüyor. Bu anlaşma bizi öldürüyor. Ukrayna bin metreküp için 510-515 dolar ödeme yapıyor. Bu piyasa fiyatları değil” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Yanukoviç, “Timoşenko’yu ikna etmek için Rusya’nın nasıl bir yöntem kullandığı ile ilgili ipuçlarını bulamadık” diye konuştu. Anlaşma ile ilgili Rusya tarafını suçlamadıklarını belirten Yanukoviç, “Rusya’yı bu konuda suçlamak zor. Onlar kendi milli çıkarlarını koruyor. Şimdi anlaşmayı değiştirmek ya da değiştirmemek onların hakkı. Bu nedenle biz çözüm yollarını bulmaya çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz ihracatının yüzde 70’i halen Ukrayna üzerinden gerçekleşiyor. Ukrayna’yı adil olmayan fiyat baskısından kurtarmanın tek çaresi olduğuna değinen Yanukoviç, “Doğalgaz alımını azaltıyoruz. Tüketimi kısıyoruz” dedi. Ukrayna’nın doğalgaz tüketimi 2010’dan bu güne 42 milyar metreküpten 34 milyar metreküpe geriledi. Rusya ile doğalgaz anlaşmasına paralel olarak ülkenin egemenliğini ticaret aracı yapmalarının imkansız olduğuna değinen Yanukoviç, 2012’de almadıkları gazın bedeli olarak talep edilen 7 milyar doları de ödemeyeceklerini vurguladı. Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev ise Kiev’in “al ya da öde” prensibi çerçevesinde ortaya çıkan maliyeti karşılamamasını hayal bile edemediğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler