1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Yapı Kredi yeni bir temiz enerji fonu kurdu

Yapı Kredi yeni bir temiz enerji fonu kurdu

Yapı Kredi Bankası, temiz enerji yatırımları bulunan şirketlerin ihraç ettiği menkul kıymetlere yatırım yapacak yeni bir fon kurdu.

Yapı Kredi yeni bir temiz enerji fonu kurdu

Enerji Günlüğü - Yapı Kredi Bankası, temiz enerji yatırımları bulunan şirketlerin ihraç ettiği menkul kıymetlere yatırım yapacak yeni bir fon kurdu.

Yapı ve Kredi Bankası, Yapı Kredi Portföy Temiz Enerji Değişken Fonu’nu kurdu. Yeni Fon, sürdürülebilir ve alternatif enerji teknolojilerinde üretici, geliştirici, dağıtıcı ve kurucu sıfatıyla faaliyet gösteren şirketlerin yurt içi ve yurt dışına ihraç edilen sermaye piyasası araçlarına yatırım yapacak. Yapı Kredi Portföy Temiz Enerji Değişken Fonu, küresel enerji sektöründe dönüşüm sürecine katkı yapabilecek şirketlere yatırım yaparak, getiri sağlamayı hedefliyor.

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Saruhan Yücel, “İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında, biz de tüm iştiraklerimizle beraber karbon ayak izimizi azaltmak sorumluluğuyla hareket ediyoruz. Bununla birlikte, geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle de enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve diğer düşük karbonlu enerji kaynaklarına verdiğimiz desteği kararlılıkla sürdürüyoruz. Son olarak, iştiraklerimizden Yapı Kredi Portföy tarafından hayata geçirilen Yapı Kredi Portföy Temiz Enerji Değişken Fonu ile temiz ve sürdürülebilir enerjiye dikkat çekerken, her paydaşımız için uzun dönemli değer yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

Sürdürülebilir bir gelecek için sorumluluk alıyoruz

İklim değişikliği ile mücadeleye katkı sunmak amacıyla bu alandaki ürün ve hizmetleri çeşitlendirdiklerini anlatan Yücel, “Elektrikli ve hibrit araçların finansmanına özel Doğa Dostu Taşıt Kredisi, konutlarda enerji verimliliğini destekleyen Doğa Dostu Mortgage gibi ürünlerimizin yanında, çatı üstü enerji sistemleri gibi yeşil enerjiyi teşvik eden hizmetlerimiz de var. Yapı Kredi Leasing ve Arçelik Solar Enerji ile birlikte sektörde bir ilke imza atarak, müşterilerimize anahtar teslim çatı üstü güneş enerji sistemleri kuruyoruz” dedi.

Sürdürülebilir finans ekseninde yeşil tahvil, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği kredileri gibi ürün ve hizmetile sürdürülebilir kalkınma için finansal çözümler sundukarını ifade eden Yücel, “Önümüzdeki dönemde de Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) odaklı ürün ve hizmetlerimizi genişleterek, dönüşüm sürecinde sorumluluk almaya ve sınır tanımadan çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler