1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Yargıtay: Kayıp kaçak ve sayaç okuma bedeli hukuka uygun

Yargıtay: Kayıp kaçak ve sayaç okuma bedeli hukuka uygun

Enerji Günlüğü - Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi, elektrik faturalarındaki 'kayıp kaçak bedeli' ile 'sayaç okuma bedeli' kalemlerinin hukuka aykırı olmadığına...

Yargıtay: Kayıp kaçak ve sayaç okuma bedeli hukuka uygun

Enerji Günlüğü - Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi, elektrik faturalarındaki 'kayıp kaçak bedeli' ile 'sayaç okuma bedeli' kalemlerinin hukuka aykırı olmadığına karar vererek ilgili kararı bozdu.

Bolu Barosu'na kayıtlı avukat Reşat Bulut'un elektrik faturalarına yansıtılan 'kayıp kaçak bedeli' ile 'sayaç okuma bedeli'nin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. aleyhine açtığı davada yerel mahkemenin lehte verdiği kararı Yargıtay bozarak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun, kendisine verdiği yetki çerçevesinde bu bedelleri belirlediğine hükmetti.

Avukat Reşat bulut'un açtığı davada Bolu 1'nci Asliye Hukuk Mahkemesi, bedelin alınmaması ve alınan ücretin de geriye dönük olarak ödenmesine karar verdi. Bu kararı Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. avukatları Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi, sözkonusu bedelleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun kendisine verilen yetki çerçevesinde belirlediğine hükmederek Bolu 1'nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını bozdu.

Yargıtay kararında 'Yasal düzenleme uyarınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu elektrik faturalarında bulunacak ve ücretlendirilecek tarife unsurlarını belirleme yetkisine sahiptir. Söz konusu bedeli belirlemek üzere alınan kurul kararı, kurumun bir düzenleyici işlemi olarak tüm tüzel ve gerçek kişileri bağlayıcı niteliktedir' denildi.