1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Yaşar Arslan: Fatura erteleme Covid-19 sürecini kapsamıyor

Yaşar Arslan: Fatura erteleme Covid-19 sürecini kapsamıyor

Gazbir Başkanı Yaşar Arslan, fatura erteleme uygulamasının Covid-19 sürecini kapsamadığını söyledi. 

Yaşar Arslan: Fatura erteleme Covid-19 sürecini kapsamıyor

Enerji Günlüğü - Gazbir Başkanı Yaşar Arslan, afet ve benzeri durumlarda elektrik ve doğalgaz fatura ödemelerinin ertelenmesine imkan veren uygulamasının Covid-19 sürecini kapsamadığını söyledi. 

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (Gazbir) Başkanı Yaşar Arslan, afet durumunda uygulanacak fatura ertelemesi ve gecikme faizinin finansmanı uygulamasının, Covid-19 salgın süreci ile ilgisi bulunmadığını belirtti. Yeni düzenlemenin Covid-19 salgını süresince doğalgaz dağıtım şirketlerine borcu olan konut aboneleri ile küçük ticarethaneleri kapsamadığını bildiren Yaşar Arslan, kamuoyunda bir yanlış yorumlama olduğunu söyledi. 

GAZ KESME 1 TEMMUZ'DA BAŞLAR  

Doğalgaz dağıtım şirketleri olarak Nisan ayından başlayarak borçlu abonelerin mağdur olmaması amacıyla kesintisiz doğalgaz kullanımının devamı yönünde süreli bir uygulama yapıldığını hatırlatan GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, "Ülkemizde Haziran ayından itibaren başlatılan normalleşme süreciyle beraber bu uygulama da sona ermektedir. 1 Temmuz’dan itibaren borçtan dolayı doğalgaz kesme işlemleri mevzuatta belirtildiği şekilde normal seyrinde devam edecektir" dedi.  

DÜZENLEME GECİKME FAİZİNİ KARŞILIYOR

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, geçtiğimiz günlerde yayınlanan Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedellerinin Tahsilatlarının Ertelenmesine İlişkin Yönetmelik'in sadece deprem, sel, yangın, su baskını, yer kayması, çığ olarak tanımlanan doğal afetler nedeniyle; afetin meydana geldiği şehirlerdeki hayatın geneline ilişkin hizmetlerin verilemez hale gelmesi durumunda Cumhurbaşkanlığının kararıyla en fazla bir yıla kadar uygulanacağını vurguladı. Arslan, “Düzenleme, oluşabilecek afet durumlarında etkilenen tüketicilerin tahakkuk eden faturalarının ertelenmesiyle oluşan gecikme faizinin karşılanması içindir. Gecikme bedeli haricinde kalan ana para ertelenen süre sonunda tüketiciler tarafından ödenecek" diye konuştu.  

ŞEBEKE YATIRIMLARI KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK

Arslan, normalleşme süreciyle beraber doğalgaz şebeke yatırımlarına yeniden başlanacağını söyledi ve sözlerini şöyle tamamladı: 

“Önümüzdeki kış dönemi için doğalgaz dağıtım sektörü için hazırlıklarımıza başladık. Şebeke yatırımlarımıza salgın sürecinde ara vermek zorunluluğu ortaya çıkmıştı. Yatırımlara ara verilen 3 aylık dönemden dolayı 2020 planlamamızın biraz gerisinde şebeke yatrıımı gereçleştirebileceğiz. Haziran ayından itibaren başlayan normalleşme ile biz de sektör olarak yatırımlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yıl sonuna kadar yaklaşık 700 milyon TL yatırımla 25 yeni yerleşim yerine daha doğalgaz arzı sağlamayı planlıyoruz.” 

 

Önceki ve Sonraki Haberler