1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Yaz saatiyle 1 milyar kWh tasarruf!

Yaz saatiyle 1 milyar kWh tasarruf!

Enerji Günlüğü - Bütün yurtta saatler, 31 Mart Pazar günü saat 03.00'dan (Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece) itibaren bir saat ileri...

Yaz saatiyle 1 milyar kWh tasarruf!

Enerji Günlüğü - Bütün yurtta saatler, 31 Mart Pazar günü saat 03.00'dan (Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece) itibaren bir saat ileri alınacak. Saatler, 27 Ekim 2013 Pazar günü saat 04.00'da tekrar geri alınacak. Kış saati uygulamasına 28 Ekim 2012 tarihinde geçilirken saatler 04.00'da bir saat geri alınmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı da 25 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

1 MİLYAR kWh TASARRUF

Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması, AB ülkeleriyle birlikte mart ayının son pazar günü başlayıp, ekim ayının son pazar günü bitiyor. Yaz saati uygulamasıyla, her yıl, ''orta ölçekli'' bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. İleri saat uygulamasıyla işe erken başlamak ve çıkmak, aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından önem taşıyor. TEİAŞ'ın hesaplarına göre, yaz saati uygulaması yıllık ortalama 800 milyon ile 1 milyar kilovatsaat (kWh) arasında tasarruf sağlanıyor. TEİAŞ, Türkiye'nin 2012 yılındaki toplam elektrik tüketimi yaklaşık 242 milyar kWh olarak açıklamıştı.

AKŞAM SAATLERİNDEKİ ENERJİ TALEBİ AZALACAK

Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlaması amacını taşıyor. Ayrıca, yaz saati uygulamasıyla akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.

697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanunla değişik 2. maddesi, ''Greenwich'e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınıyor. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir'' hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Bakanlar Kurulu kararıyla belirleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler