1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Yeni doğal gaz tüketim rekoru!

Yeni doğal gaz tüketim rekoru!

Türkiye, 18 Ocak 2021 Pazartesi günü, 272.3 milyon metreküplük doğalgaz tüketimi ile tüm zamanların en yüksek günlük doğal gaz tüketim rekorunu kırdı.  

Yeni doğal gaz tüketim rekoru!

Enerji günlüğü - Türkiye, 18 Ocak 2021 Pazartesi günü, 272.3 milyon metreküplük doğalgaz tüketimi ile tüm zamanların en yüksek günlük doğal gaz tüketim rekorunu kırdı.  

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin günlük doğal gaz tüketim rekorunu yenilediğini duyurdu. Dönmez yaptığı açıklamada, 18 Ocak 2021 tarihinde ülke çapında 272,3 milyon metreküp doğal gaz tüketimi gerçekleştiğini belirterek “Böylece daha önce 8 Ocak 2019’da gerçekleşen 245 milyon metreküplük tüketim rekoru aşıldı” dedi. 

YÜZDE 18.75’İ İSTANBUL’DA 

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in verdiği bilgiye göre doğal gaz tüketim rekorunun kırıldığı 18 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’daki günlük tüketim 51,1 milyon metreküpe ulaştı. Aynı gün Ankara’da 22,7 milyon metreküp doğalgaz tüketildi. Bu miktarlar, hem Başkent Ankara’da hem de İstanbul’da da rekor tüketim yapıldığı anlamına geliyor. 

KESİNTİSİZ 274.2 MİLYON M3

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, gerçekleşen 272.3 milyon metreküplük günlük tüketime karşılık Türkiye çapındaki kesintisiz günlük toplam doğal gaz arzının 274,2 milyon metreküp olduğunu vurguladı. Dönmez “Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik aldığımız önlemler sayesinde rekor tüketim artışını hiçbir kesinti ya da kısıntıya gitmeden karşıladık” diye konuştu. 

HEDEF 400 MİLYON M3 ARZ KAPASİTESİ 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gaz arz güvenliğini sağlamak amacıyla sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), yüzer LNG (FSRU) terminali ve depolama projeleriyle sisteme günlük gaz verme kapasitesinin 339 milyon metreküpe çıkarıldığını hatırlattı. Bu yatırımlar sayesinde Türkiye’nin pik zamanlar da dâhil olmak üzere günlük tüketimi çok rahat karşılayabilecek gelişmiş bir altyapıya sahip hale geldiğini vurgulayan Dönmez “Kısa vadede hedefimiz olan günlük gaz akışını 400 milyon metreküpe çıkaracak çalışmalarımıza da aralıksız devam ediyoruz. Tüm yatırımlarımızla milletimize kesintisiz ve sorunsuz enerji arzını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Mehmet KARA - Enerji Günlüğü

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler