1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Yeni küresel iklim anlaşmasına hazırlık toplantısı bugün

Yeni küresel iklim anlaşmasına hazırlık toplantısı bugün

Enerji Günlüğü - İklim değişikliğinin zararlı etkilerinin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve bu konuda ülkemizin şartları da dikkate...

Yeni küresel iklim anlaşmasına hazırlık toplantısı bugün

Enerji Günlüğü - İklim değişikliğinin zararlı etkilerinin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve bu konuda ülkemizin şartları da dikkate alınarak uygun iç ve dış politikalar belirlenmesi için bugün toplanılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Başbakanlık Genelgesi ile oluşturulan İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün başkanlığında bugün toplanacak.

Türkiye’nin İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’ın da katılacağı toplantı, 7 Temmuz 2015 saat 15.00’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin başkanı olduğu ve Avrupa Birliği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Dışişleri, Ekonomi, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, İçişleri, Kalkınma, Maliye, Milli Eğitim, Orman ve Su İşleri, Sağlık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarının Müsteşarları, Hazine Müsteşarı, AFAD, TÜİK Başkanları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreterlerinden oluşan Kurulun; 2015/3 sayılı toplantısı düzenlenecek.

Açılış konuşmasını Müsteşar Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün yapacağı toplantının gündeminde; 2015 yılı sonunda Paris’te gerçekleştirilecek olan BM İklim konferansında kabul edilmesi planlanan ve 2020 yılı sonrasında geçerli olacak yeni küresel iklim anlaşmasına yönelik ülkemizin hazırlıkları konusu yer alıyor.

Aralık ayında Paris’de gerçekleşecek 21. Taraflar Konferansı ile ülkeler 2020-2030 dönemi iklim politikalarını belirleyecek. Ortaya çıkması beklenen anlaşma için ülkeler kendi taahhütlerini sırası ile BM İklim Değişikliği Sekreterya’sına iletiyor. Bugün itibariyle 43 ülke taahhütlerini teslim etti.

Eylül ayına kadar bütün ülkeler emisyon ve iklim değişikliğine dair diğer konularda taahhütlerini sekretaryaya teslim edecek. Taahhütler toplanarak küresel karbondioksit bütçesi ile karşılaştırılarak ek taahhütler Paris’de görüşülecek.

Önceki ve Sonraki Haberler