1. HABERLER

  2. ETKİNLİKLER

  3. Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği - YENADER kuruldu

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği - YENADER kuruldu

Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği hakkında kamuoyu oluşturmak, toplumun ve sektörün bilgi ve farkındalık düzeylerini yükseltme çalışmaları yapacak Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği - YENADER kuruldu. 

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği - YENADER kuruldu

Enerji Günlüğü - Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği hakkında kamuoyu oluşturmak, toplumun ve sektörün bilgi ve farkındalık düzeylerini yükseltme çalışmaları yapacak Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği - YENADER kuruldu. 

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği - YENADER, dünyanın ve Türkiye'nin ekolojik dengesini korumak adına, enerji verimliliği bilincini oluşturmak, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik kamuoyu bilincini güçlendirmek, enerji okuryazarlığını geliştirmek, yenilenebilir enerji kullanımını yaygınlaştırmak, geliştirilmesine katkı sağlamak ve üreticiden son kullanıcıya, akademiden uluslararası kurumlara yenilenebilir enerji alanındaki tüm paydaşları bir araya getirmek amacıyla kuruldu. YENADER, sürdürülebilir bir gelecek için güneş, jeotermal, rüzgar, biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması, geliştirilmesine katkı sağlamak ve doğal çevrenin korunması konusunda çalışmalarını sürdürecek.

Türkiye’de alanında uzman bilim insanları ve sektör temsilcilerinin katkılarıyla, enerji ve bilhassa yenilenebilir enerji alanındaki bilimsel gelişmeleri masaya yatıracak Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği’nin Başkanlığını Prof. Dr. Kerem Alkin, başkan yardımcılığını Ali Karaduman, Dernek Genel Sekreterliğini ise Enerji Sistemleri Uzmanı Dr. Füsun Tut Haklıdır yürütecek.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMALARINA DESTEK OLACAĞIZ

Yerli ve milli enerji çalışmalarında son yıllarda büyük atılım gösteren Türkiye’nin başarısını devam ettirebilmek ve sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerji kaynakları alanında çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini vurgulayan Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, “Türkiye geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde ilk kez bir gün içerisinde üretilen elektriğin %90’ını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde etti. Yenilenebilir enerji kaynakları, temiz ve sürdürülebilir olmasının yanı sıra ülkemizin ekonomik açıdan kalkınmasına da yardımcı oluyor. Bilim insanları ve sektör temsilcilerinin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 6’ıncı ve 13’üncü maddesine destek olarak, ülkemizdeki kaynakların kullanımının sosyal, ekonomik ve ekolojik boyutlarının ulusal ve uluslararası düzlemde ele alınmasını öngörmek için beraberlik ortamı oluşturmayı hedefliyoruz. Öte yandan kamuoyunun yanı sıra üniversiteler, araştırma ve geliştirme kuruluşları, bilimsel kurumlar ile diyalog kurularak yenilenebilir enerjinin bilimsel gerekliliği konusunda iş birliği ortamı oluşturacağız” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler