1. HABERLER

  2. KARİYER/ATAMA

  3. Yenilenebilir enerji teknisyenleri yetişecek

Yenilenebilir enerji teknisyenleri yetişecek

Enerji Günlüğü - Karabük Üniversitesi’nde yenilenebilir enerji konusunda teknisyen yetiştirme programı başlayacak.Türkiye, Portekiz, Fransa ve İtalya...

Yenilenebilir enerji teknisyenleri yetişecek

Enerji Günlüğü - Karabük Üniversitesi’nde yenilenebilir enerji konusunda teknisyen yetiştirme programı başlayacak.

Türkiye, Portekiz, Fransa ve İtalya proje ortaklığı ile yürütülen, AB’nin Leonardo Da Vinci hibe programı tarafından fonlanan yenilenebilir enerji konusunda teknisyen yetiştirme programı Karabük Üniversitesinde start alacak.

Eğitime katılan 27 kişiye AB’de geçerliliği olan yenilenebilir enerji teknisyenliği sertifikası verilecek ve katılımcılar “Elektrik Mühendisliği”, “Rüzgar Türbin Teknisyenliği” ve “Termal Enerji Teknisyenliği” alanlarında uzmanlaşacak.

Proje sorumlusu ve içerik belirleme uzmanı Selman Çağman, eğitim sonunda verilecek sertifikanın Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi’ne (EQF) uygun, ulusal mesleki yeterlilik sistemine kayıtlı ve tanınan bir belge olduğunu belirterek, programın yeşil bina, biyo-kaynaklı materyaller, enerjetik dönüşüm, rüzgar türbin atölyesi konularını içereceği bilgisini verdi.

Çağman, “Kaynakların hızlı tüketimi ve enerji gereksinimi gelecek nesillere ne gibi sonuçlar doğurur?” sorusundan yola çıktıklarını ve 240 bin avro bütçesi olan projenin, AB’ye üye ve aday ülkelerde mesleki eğitime yönelik politikaları geliştirmeyi hedeflediğini kaydetti.

Çağman, eğitimde kullanılacak modüllerin Fransız yenilenebilir enerji uzmanları Mickael Schweres ve Jay Hudnall tarafından geliştirildiğini ve kendisi tarafından Fransızcadan çevrildiğini söyledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler