1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Yerli elektrikli otobüs geliyor

Yerli elektrikli otobüs geliyor

Enerji Günlüğü - ASELSAN ve TEMSA ortaklığında yüzde yüz yerli üretim olan elektrikli otobüs geliştirilecek.Otobüs üretiminde yeni bir dönemi başlatacak...

Yerli elektrikli otobüs geliyor

Enerji Günlüğü - ASELSAN ve TEMSA ortaklığında yüzde yüz yerli üretim olan elektrikli otobüs geliştirilecek.

Otobüs üretiminde yeni bir dönemi başlatacak adım atıldı. ASELSAN ve TEMSA yüzde yüz yerli üretim olacak elektrikli otobüsü geliştirme projelerinde işbirliğine yönelik anlaşma imzaladı.

Anlaşma ile, ASELSAN tarafından geliştirilen motor ve motor sürücüleri, batarya ve batarya yönetim sistemleri, araç kontrol ve yönetimi sistemleri, radar, gece görüş sistemleri, ultrasonik sensörler, haberleşme sistemleri gibi elektrikli araç bileşenleri, TEMSA tarafından geliştirilen ulaşım araçlarına entegre edilecek.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat, küresel pazarda oyuncu olmak ve ülke ekonomisine katkı sağlama hedefiyle yola çıktıklarını, katma değeri yüksek ürünler geliştirilirken, KOBİ ve üniversiteler başta olmak üzere yurtiçi imkanlarını en üst seviyede kullanmaya çalıştıklarını belirterek, “ASELSAN askeri alanda kendini ispat etmiş, komuta-kontrol, güç elektroniği, motor kontrol ve görev bilgisayar sistemlerinden edindiği bilgi birikimi ve deneyimini elektrikli araç sektörüne aktarmakta olan ASELSAN’ın geliştirdiği milli, özgün, yüksek güvenilirlikli, düşük maliyetli, verimli ve kritik teknolojiye sahip ürünler yerli elektrikli araç geliştirilmesinde kullanılarak, küresel pazarlarda oyuncu olmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak hedefleniyor” dedi.

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet N. Pekarun, ASELSAN ile TEMSA arasında imzalanan anlaşma ile otobüs üretiminde yepyeni bir dönemin başlayacağını vurgulayarak, “Yüzde yüz yerli otobüs üretimini gerçekleştirmeye yönelik olan bu işbirliği hem ülkemiz hem de sanayimiz için de oldukça önemli bir adım. Otomotiv endüstrisi, ihracat kalemlerimizin en ön sırasında yer alıyor. Ancak Türk otomotiv endüstrisinin hayalini, özlemini duyduğu gelişme ise yüzde yüz yerli üretim bir araç oldu.ASELSAN ve TEMSA’nın işbirliği bu hayalin gerçeğe dönüşmesini sağlayacak. Bu değerli projenin, en önemli özelliklerinden biri ulaşım sistemleri arasında ihtiyaç duyulançevreci özelliği. Elektrikli araç üretimini yerlileştirme stratejisi sektörün en önemli fırsatlarından biri. Bu nedenle otobüslerinin tasarımını yurtiçinde gerçekleştiren ve üreten TEMSA, bu tecrübesini ASELSAN'ın elektrik ve elektronik tecrübesi ile birleştirerek ortak bir Elektrikli Otobüs tasarımına başlıyor. Bu önemli anlaşmanın ülkemiz ve iki şirketimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, şu an Tübitak 1511 proje kapsamında prototipi üretilen 9metrelik MD9 ElectriCITY elektrikli otobüs projesine ek olarak 12metrelik Avenue elektrikli otobüs projesi için TÜBİTAK’a ASELSAN ile birlikte ortak bir başvuru yapılacağını ve çalışmaların ortak bir yapıda planlanacağını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler