1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Yerli rüzgar türbininde sona yaklaşıldı

Yerli rüzgar türbininde sona yaklaşıldı

Enerji Günlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, MİLRES projesinin bitme aşamasına geldiğini açıkladı.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı...

Yerli rüzgar türbininde sona yaklaşıldı

Enerji Günlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, MİLRES projesinin bitme aşamasına geldiğini açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunda (TÜBİTAK) düzenlenen, Milli Enerji Projeleri Tanıtım Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Milli Güneş Enerjisi Santral Teknolojisi (MİLRES) projesi bitme aşamasına geldi. Milli rüzgar santralini yetişirse bu ay içinde dikeceğiz" dedi.

Törende, MİLGES, MİLHES, YGDA ve MİLKANAT projeleri dışında da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile başka projeler de geliştirdiklerini anlatan Işık, "Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) projesi bitme aşamasına geldi, yakında inşallah direğe dikeceğiz. Kapasitesi 1,5 megavata kadar rahatlıkla çıkarılabilen milli rüzgar santralini yetişirse bu ay içinde direğe dikeceğiz ve ilk milli rüzgar türbini, rüzgar enerjisi üretmeye başlayacak" diye konuştu.

Türkiye'nin enerji tüketiminin, 2002'den bu yana 2 katına çıktığını kaydeden Işık, "2023'te de iki katı daha enerji ihtiyacımızın olacağı açık ve maalesef enerjide yüzde 85 dışa bağımlıyız. Cari açığında en temel sebebi enerji ithalatımız. Eğer Türkiye, enerjisini kendi imkanlarıyla karşılamış olsaydı, ülkenin büyümesi en az yüzde 2 daha fazla olurdu" ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler