1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Yeşil bina önce kendine, sonra vatandaşa çalışacak

Yeşil bina önce kendine, sonra vatandaşa çalışacak

Enerji Günlüğü - İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Eyüp Belediyesi liderliğinde sürdürülen  “Yeşil Bina Sertifikasyon Sisteminin Kurulması”...

Yeşil bina önce kendine, sonra vatandaşa çalışacak

Enerji Günlüğü - İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Eyüp Belediyesi liderliğinde sürdürülen  “Yeşil Bina Sertifikasyon Sisteminin Kurulması” projesinin en önemli adımı atıldı ve prototip yeşil binanın inşasına başlandı. Eyüp Osmanlı Parkı içerisinde inşasına başlanan “enerji verimlilik sınıfı yüksek” prototip bina, enerjisini kendi üretecek. Güneş panelleri ve bahçesinde yer alacak rüzgar tribünleri ile gerek kendi, gerekse Osmanlı Parkı içindeki diğer Belediye hizmet binalarının kullanacağı enerjiyi üretecek olan “Yeşil Bina”, güneş enerjisi ile kendini besleyebilen ışıklandırma sistemi ile de enerji tüketimini minimum seviyeye indirecek. Yeşil bina, yalıtımlı cepheleri ile de enerji israfının önüne geçecek. İnşası ekim ayında tamamlanacak olan ‘Yeşil Bina’nın misyonu, sadece bu hizmetle sınırlı kalmayacak.

YEŞİL BİNA “OKULA” DÖNÜŞECEK VE YEŞİL EĞİTİMLER BAŞLAYACAK
Osmanlı Parkı’nı “yeşil enerji” ile buluşturacak olan “yeşil bina”, daha sonra ise kapılarını Eyüplülere açacak ve “enerji verimliliği” eğitimlerine ev sahipliği yapacak. Çünkü projenin asıl hedefinde; Eyüp’ten başlayarak İstanbullulara “enerji verimliliği ve enerjinin etkin kullanımı” başlıkları altında “sizler de eviniz veya işyerlerinizde bu sistemleri uygulayabilirsiniz” demek var.

“TÜKETİM ALIŞKANLIKLARIMIZI DEĞİŞTİRMELİYİZ”
Proje ile ilgili açıklama yapan Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, “tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz” dedi. Dünyada artık yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımların hız kazandığını ve yalnızca son bir yılda, dünya genelinde yüzde 17,7 büyüme gösterdiğini ifade eden Başkan Kavuncu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan vatandaşlarımızı desteklemeye yönelik bir karar çıkarttık. Tükettiği enerjinin tamamı ya da bir bölümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim yaparak sağlayan, yeşil bina sertifikası alan, 2 bin metrekare ve üzeri alana sahip parsellerde, toplam inşaat alanı yüzde 5 oranında artırılabileceği kararını aldık. Bugün dünya enerji ihtiyacının yüzde 88’i fosil yakıtlardan sağlanıyor. Ve yalnızca yüzde 12 oranında tükenmeyen kaynaklardan faydalanmaktayız. Fosil yakıtlarının kullanımındaki bu oran, 2050 yılında, yüzde 80 civarına düşmesi bekleniyor.”

‘YEŞİL BİNA’, YAŞAMA YEŞİL BİR KAPI AÇABİLİR
Ekolojik olmanın aslında doğaya uyumlu, yani ekonomik olmak anlamına geldiğini belirten Başkan Kavuncu sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimiz gelecek nesillere karşı sorumluyuz. Onlara bırakacağımız dünyayı umarsızca tüketerek emanet edemeyiz. Yalnızca maddesel değil, alışkanlıklarımızı da gençlere miras bırakıyoruz. Tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Yalnızca yenilenebilir enerji kullanımı değil, var olan kaynağın en akılcı, en verimli şekilde kullanılması ve yaşamın her alanına uygulanması da şart. Uygulama açısından vatandaşlarımıza örnek olacak, enerji verimliliği konusunda duyarlılıklarını ve farkındalıklarını artıracak olan bu ‘Yeşil Bina’, bu nedenle, bizler için çok önemli. Konutların temiz enerji ile kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, ekonomik olduğu kadar ekolojik bir kazanç olacaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler