1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Yeşil binalar doğayı koruyacak

Yeşil binalar doğayı koruyacak

Enerji Günlüğü - Dünyanın en çevreci otel projelerinden birine İstanbul’da imza atan Amplio Emlak Yatırım A.Ş, Türkiye’deki Yeşil Binaları ve Uygulamalarını...

Yeşil binalar doğayı koruyacak

Enerji Günlüğü - Dünyanın en çevreci otel projelerinden birine İstanbul’da imza atan Amplio Emlak Yatırım A.Ş, Türkiye’deki Yeşil Binaları ve Uygulamalarını 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde ele aldı. SwissOtel The Bosphorus’ta gerçekleşen zirvede konuşmacı olarak yer alan Amplio Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, yeşil turizmin Türkiye’deki geleceğini değerlendirdi. Avrupa’nın ve Türkiye’nin en yeşil otel binasını yapan Amplio Emlak Yatırım A.Ş., Türkiye’de yeşil binaların nasıl artış gösterebileceğini ve yeşil binaların kazandıracağı artıları 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde ele aldı.

Amplio Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, “Amerika kıtası dışındaki oteller değerlendirildiğinde, dünyanın sayılı çevreci otellerinden birini İstanbul’da, Haliç’te yaptık. Bu tür projelerin yapılabilirliğini ortaya koyduk. Çevreci binaların maliyetleri tabi ki standart yatırımlara göre yüksek oluyor. Ancak nefes alarak ortak paylaşım içinde bulunduğumuz çevremize hem bizler hem de gelecek nesiller için sahip çıkmalıyız.” diyerek konut, ofis, otel ayırmaksızın tüm projelerin doğayla dost olmaları gerektiğini, ancak özellikle turizm alanında yapılacak yeşil yatırımların turizm bölgelerini korumak için önemli olduğunu vurguladı.

BİR PROJEYLE DÖRT ÖDÜL

Amplio’nun yatırımını üstlendiği, Haliç’te yer alan Hilton Garden Inn Oteli, LEED Gold sertifikasını alarak, dünyadaki en çevreci 15 otelden biri olmuştu. 2012 senesi içerisinde ArkiPARC mimari ödülüne ve Expo Real tarafından verilen “John Jacob Astor” ödülüne de layık görülen otel, dördüncü ödülünü sürdürülebilirlik çalışmaları sayesinde Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nden aldı. Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn, yılda ortalama yüzde 40 daha az enerji sarf ederek karbon salınımını maksimum düzeyde azaltıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler