1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Yeşil Paradoks Türkçe’ye çevrildi

Yeşil Paradoks Türkçe’ye çevrildi

Enerji Günlüğü - Yeşil Paradoks: Küresel Isınmaya Arz Yanlı Yaklaşım adlı kitap Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından Türkçe’ye kazandırıldı.Münih...

Yeşil Paradoks Türkçe’ye çevrildi

Enerji Günlüğü - Yeşil Paradoks: Küresel Isınmaya Arz Yanlı Yaklaşım adlı kitap Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından Türkçe’ye kazandırıldı.

Münih Üniversitesi ekonomi ve kamusal finans profesörü Hans Werner Sinn’in ekoloji ve ekonomi kategorisinde kaleme alınmış “Yeşil Paradoks: Küresel Isınmaya Arz Yanlı Yaklaşım” adlı kitabı Türkçe’ye çevrilerek okuyucuya sunuldu. Aynı zamanda CESIfo Group’un başkanlığını da yapan Hans-Werner Sinn’in kaleme aldığı kitap, Mehmet Evren Dinçer tarafından Türkçe’ye çevrildi.

Çevirmen Mehmet Evren Dinçer, kitabın Türkçe baskısına özel yazdığı önsözde “İklim değişiyor, dünya ısınıyor, artan enerji ihtiyacı daha fazla karbon salınımına neden oluyor. Bu gidişatı yavaşlatmak için dizel motor kullanımını, binaların yalıtımının güçlendirilmesini, güneş ve rüzgar gibi yeşil enerjilerden daha çok faydalanılmasını teşvik eden politikalar üretiliyor. Ancak Sinn’e göre, küresel ısınmayı azaltmaya yönelik mevcut politikalar etkisiz. Biyoyakıt kullanımının teşvik edilmesi gibi bazı politikalarsa düpedüz zararlı” ifadelerini kullandı.

Mehmet Evren Dinçer, Sinn’e göre Yeşil Paradoks kitabının bu noktada çıktığına vurgu yaptığını belirterek “Yazara göre fosil kaynaklı enerji tüketiminin azaltılacağı beklentisi, aslında iklim değişikliğini hızlandırıyor. Sinn, bu paradoksa kışkırtıcı bir çözüm öneriyor” dedi.