1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Yeşil yıldızlı turistik tesislere enerji desteği geliyor

Yeşil yıldızlı turistik tesislere enerji desteği geliyor

Enerji Günlüğü - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, çevre duyarlılığını geliştirmek için turistik tesislerde Yeşil Yıldız uygulamasına...

Yeşil yıldızlı turistik tesislere enerji desteği geliyor

Enerji Günlüğü - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, çevre duyarlılığını geliştirmek için turistik tesislerde Yeşil Yıldız uygulamasına geçileceğini söyledi. Bakan Günay, Yeşil Yıldız’lı tesislere enerji desteği verileceğini de belirtti. Suyun ve enerji kullanımında, emisyon gazında ciddi sorunlar olduğunu dile getiren Ertuğrul Günay, çarpık şehirleşmenin de böyle devam etmesi durumunda gelecek için en büyük sıkıntılardan biri olacağını söyledi. Son zamanlarda sürdürülebilirlik konusunda bazı adımlar attıklarını söyleyen Bakan Günay, “Bakanlığın çevresel duyarlılığı geliştirmek için daha önceki yıllarda bir çam uygulaması vardı. TUROB'un yeşillenen oteller projesi vardı. TÜROFED'in 'Beyaz Yıldız' projesi vardı. Biz bunların hepsini bakanlığın bir uygulaması altında toparlamaya çalışıyoruz. 'Yeşil Yıldız' uygulaması'' dedi.

Bakan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamunun çok ciddi desteği yok. Kamunun sadece kültür ve turizm koruma geliştirme bölgelerinde yatırım yapılıyorsa, Türkiye'nin neresinde olursa olsun, son teşvik paketine göre 5. derece teşviklerden yararlanabilecek. Onun dışında bizim turizmciye enerji desteği dışında verebildiğimiz, arsa tahsisi dışında bir katkı yok ama bu enerji desteğinin de gelişi güzel yani suyu getirenle, testiyi kırana da aynı şekilde verilmesi bize çok doğru gelmedi. Onun için birkaç yıldır bunun üzerinde çalışıyoruz. Sanırım bir Bakanlar Kurulu kararı çıkacak. Çevreye duyarlı tesislere yani yeşil yıldız almış olan tesislere bunu vermek konusundaki kararlılığımız aynen sürüyor. Yani size tüyo vermiş, bundan vazgeçmiş değiliz. Bunu aynen devam ettireceğiz. Bu yıl bu Bakanlar Kurulu kararını çıkaracağız.”

Önceki ve Sonraki Haberler