1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Yıldız: Afrika`nın enerjisi Afrikalılara yarar sağlamalı

Yıldız: Afrika`nın enerjisi Afrikalılara yarar sağlamalı

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afrika'nın enerji kaynaklarının Afrikalılara yarar sağlayacak şekilde düzenlenmesi...

Yıldız: Afrika`nın enerjisi Afrikalılara yarar sağlamalı

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afrika'nın enerji kaynaklarının Afrikalılara yarar sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini ve bununla ilgili çok ciddi bir zemin oluşturmak zorunda olduğumuzu söyledi.

Çok sayıda Afrikalı bakan ve bürokratın katılımıyla Karadeniz Holding'in sponsorluğunda Hilton Bomanti Otel'de düzenlenen Afrika Enerji Forumu’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afrika kıtasının ekonomik büyümesine ve hızlı nüfus artışına dikkat çekerek, enerji talebindeki artışın Afrika'nın zengin enerji kaynaklarının Afrikalılara yarar sağlayacak şekilde düzenlenmesi için çok ciddi bir zemin oluşturmak zorunda olduğumuzu ifade etti.

DOĞAL KAYNAKLAR AÇISINDAN ÇOK ZENGİN BİR KITA

Afrika'nın, ciddi atılımlar yapmayı bekleyen ve bu hedeflerini belirlemiş bir kıta olduğuna vurgu yapan Bakan Yıldız, “Ekonomik büyüme ve hızlı nüfus artışı enerji talebinde de reel olarak bir artışı zorunlu hale getiriyor. Ve gözönünde bulundurulması gereken önemli kriterler haline getiriyor. Doğal kaynaklar açısından çok zengin bir kıtadan bahsediyoruz. 54 Afrika ülkesinden 45'inin kanıtlanmış ya da olası petrol rezervlerinin varlığı biliniyor. Aynı şey doğalgaz için de söz konusu. Dünya doğalgaz rezervlerinin yüzde 8'e yakını yine Afrika'da bulunmaktadır. Son yıllarda Doğu Afrika'da gerçekleştirilen doğalgaz teşviklerinin yalnız bölge için değil, dünya potansiyeli için de önemli olduğu vurgulamak isterim.” dedi.

890 MİLYON AFRİKALI’NIN KULLANDIĞI ELEKTRİK 19,5 MİLYONLUK NEWYORK’A EŞ

Avrupa Birliği standartlarında enerji tüketen yaklaşık 1 milyar insanın toplam küresel enerjinin 4'te 3'üne denk geldiğine dikkat çeken Yıldız, “ Kabaca bir hesapla, bugün Afrika'daki Güney Sahra bölgesinde bulunan, Güney Afrika'yı hariç tutarsak, yaşayan 890 milyon nüfusun kullandığı elektrik 19,5 milyon nüfuslu New York'un kullandığı elektriğe denk. Bu açıdan, dünyanın aslında yatırımları da, objektif ve adilane bir şekilde almaya ihtiyacı var. Ve her geçen gün bu ihtiyaç azalmıyor. Son 10 yılda Afrika'da en fazla varlık gösteren ülkeler sıralandığında, Türkiye, Brezilya, Hindistan ve Çin olarak karşımıza çıkıyor. Başta ülkemizdeki enerji kaynakları olmak üzere, Afrika'nın enerji kaynaklarının Afrikalılara yarar sağlayacak şekilde düzenlenmesi son derece açık ve nettir. Çok yönlü dış politikamızın bir gereği olarak karşılıklı bağımlılığı sağlayacak gerek madencilik sektörü, gerekse barajlar, yenilenebilir enerji kaynakları, petrol, doğalgaz gibi primer enerji kaynakları... Her birisiyle alakalı çok ciddi bir zemin oluşturmak zorundayız.” dedi.

ENERJİ SEKTÖRÜNÜN STRATEJİK BİR YANI VAR

Bakan Taner Yıldız, “2013 yılında dünyada en hızlı büyüyen 10 ülke arasında Afrika'dan 6 ülke bulunmaktadır. Afrika'nın nüfusunun 2035'lere kadar yüzde 2,3'ler civarında artacak olmasıyla, aslında 2 milyar nüfuslu bir potansiyel ile beraber değerlendirilebilecek geniş bir alandan bahsediyoruz. Enerji sektörü, dış politika, ekonomiyle beraber değerlendirilebilen ve korelasyonu yapmaksızın tam manasıyla izah edilemeyen bir sektör. Uluslararası ilişkilerden arındırılamayan ve bütün bu ilişkilerle beraber siyasi yükleri taşıyabilen, hedefimiz olan barışı gerekçelendirebilen bir sektör olarak da karşımıza çıkıyor. Stratejik bir yanı var. Yatıştırıcı ve ekonomik kalkınmayı öngörebilen bir yapısı var' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler