1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Yıldız: Artan gaz talebini özel sektör karşılasın

Yıldız: Artan gaz talebini özel sektör karşılasın

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalazda daha yüksek talep ortaya çıkarsa bunun özel sektör eliyle karşılanabileceğini...

Yıldız: Artan gaz talebini özel sektör karşılasın

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalazda daha yüksek talep ortaya çıkarsa bunun özel sektör eliyle karşılanabileceğini söyledi.
Cezayir, Libya ve Katar'ı kapsayan bir "enerji seferi"ne çıkan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gezi boyunca Türkiye'nin petrol ve doğalgaz ihtiyacına ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Bunlardan biri de bugünkünden daha yüksek bir doğalgaz talebi ortaya çıkması halinde ne yapılacağına ilişkin oldu. Cezayir ile devam eden 4.4 milyar metreküplük Sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) kontratının 10 yıl daha uzatılacağını belirten Yıldız şöyle dedi:
"LNG ithalatı özel sektör eliyle de yapılabilir. Anlaşma yapsınlar getirip Türkiye'de satsınlar. Özel sektörün önünü açmak istiyoruz. Bu kapsamda bazı kontratları özel sektöre devrediyoruz. Biz mevcut kontratımızın süresini uzattık. Bunun dışında kış şartlarının çetin geçeceği ihtimalini düşünerek spot alımlara da devam edeceğiz. Daha fazla talep olursa bunu özel sektör gerçekleştirebilir."

Cezayir'den daha fazla ve daha uzun süreli doğalgaz gelecek. TIKLAYINIZ!

Önceki ve Sonraki Haberler