1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Yıldız: Doğalgazda Mart ayı kararı Şubat sonunda alınacak

Yıldız: Doğalgazda Mart ayı kararı Şubat sonunda alınacak

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanı Taner Yıldız, ilk üç ay elektrikte fiyat değişikliği olmadığını ve doğalgazda Mart ayı için kararın Şubat sonunda...

Yıldız: Doğalgazda Mart ayı kararı Şubat sonunda alınacak

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanı Taner Yıldız, ilk üç ay elektrikte fiyat değişikliği olmadığını ve doğalgazda Mart ayı için kararın Şubat sonunda alınacağını söyledi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Habertürk TV'ye yaptığı konuşmada maliyetlerin zorlanmasına rağmen ilk üç ay elektrikte fiyat değişikliği olmadığını ve doğalgazda Mart ayı için kararın Şubat sonunda alınacağını söyledi. Yıldız, Maliyeti içeride dengeleyip vatandaşa ve sanayiciye yansıtmamayı istediklerini de belirtti.

İRAN DOĞALGAZINDA TAHKİM DAVASI SÜRECİ

“18 yıl önce yapılan anlaşma gereği her 3 yılda bir fiyatlar konusunda revizyon hakkı var. İran’dan gelen bir heyet dünden itibaren çalışmalarına Ankara’da başladı. Gelen teklif makul değilse biz tahkime devam ederiz.Sayın başbakanımız ve Ruhani’nin görüşmeleri sıcak bir atmosferde geçti. İran petrol bakanıyla karşılıklı görüşüyoruz. 2 hafta içindeki çalışmalardan sonra bu netleşecek. Tahkime devam edip etmeyeceğimiz netleşecek.”

RUS GAZINDA İNDİRİM

“Rusya’dan doğalgazı kamu ve özel sektör olarak ayrı ayrı alıyoruz. 10 milyar metreküplük gazı özel sektör alıyor. Özel sektör döviz fiyatlarının yükselmesiyle birlikte zarar etmeyle karşı karşıya. Rusya özel sektöre 2014’te düşük, 2015’te yüksek doğalgaz satmayla alakalı karar aldı. Bu yalnızca kontratları yapan özel şirketleri ilgilendirir. Vatandaşa ya da sanayiciye yansımaz.”

KUZEY IRAK’TAN PETROL AKIŞI

“Tarafların sorumlulukları var. Herkes bunu yerine getirmek zorunda. Irak’tan petrol üretilirse biz iletiriz. Ne kadar üretilirse o kadar iletiriz.Irak petrolü 1 varil de olsa Bağdat’ın bilgisi olmadan ihraç edilemez. Bu petrol Irak’ın petrolüdür. Kuzey güney fark etmez. Çıkan petrolün miktarı bellidir. Paralandırılmasını Bağdat görecektir. Biz Ceyhan’a gelen petrolü depoluyoruz. Ceyhan’a gelen petrol 400 bin varillere yaklaştı. Türkiye sözlerini ve taahhütlerini yerine getirmektedir.”

IRAK GAZI NE ZAMAN TÜRKİYE’YE GELECEK

Doğalgazın çıkartılma ve taşınma maliyetleri var. Rusya’dan gelen gazın bir kısmı Sibirya’dan çıkartılıyor. İran, Azerbaycan, bunların hepsinin bir maliyeti var. Biz konum olarak Irak’a daha yakınız. Eğer doğalgaz buradan gelirse taşıma maliyetinden kurutuluyorsunuz. Doğalgazla ilgili maliyetleri düşürmenin en önemli yolu budur.Irak, doğalgaz konusunda önce elektriğimi üreteceğim sonra ihraç edeceğim kararı aldı. Biz gelecek gazın hepsini Türkiye’de tüketmeyi düşünüyoruz. Bu 2016 - 2017 ya da 2018’de olabilir. Oradan gelecek gaz Türkiye’nin tükettiğinin 5’te 1’ine denk gelecek bir rakam olacak. Biz doğalgazı 5 petrolü 12 ayrı ülkeden alıyoruz. Ülke ve güzergah çeşitliliğini artırıyoruz. Irak’tan doğalgaz almayla birlikte diğer ülkelerden alığımız miktarları da dengeleyeceğiz.”

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİNDE GECİKME OLMAYACAĞINA İNANIYORUM

Ayrıca, Reuters'ın sorularını yanıtlayan Yıldız, Mersin Akkuyu'ya Rusya tarafından yapılacak olan nükleer santralin ilk ünitesinde elektrik üretiminin gecikmeyeceğine inandığını ancak işlemlerin gecikmemesi için Rusya'nın çalışmaları hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Yıldız, Japonya'da 2011 yılındaki depremin ardından ortaya çıkan tsunaminin etkisiyle Fukişima'da yaşananların bütün ülkeleri ilgilendirdiğinin altını çizerek, "(Bunun ardından) Mersin'deki santral için 11 temel başlıkta 183 ara başlık gözden geçirildi. Bunun için 1.5 yıllık tekrar bir çalışma yapıldı" dedi.

Japon-Fransız konsorsiyumu tarafından Sinop'a yapılacak olan Türkiye'nin ikinci nükleer santrali konusunda ise Yıldız, şu ana kadar yapılan çalışmalarda santralin yerinin değiştirilmesini gerektirecek bir bulguya rastlanmadığını bildirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler