1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Yıldız: GDF Suez Türkiye’ de 7-8 milyar Euro’luk yatırım öngörüyor

Yıldız: GDF Suez Türkiye’ de 7-8 milyar Euro’luk yatırım öngörüyor

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, GDF Suez Türkiye’ de 7-8 milyar Euro’luk bir yatırım öngördüğünü açıkladı.Uluslararası...

Yıldız: GDF Suez Türkiye’ de 7-8 milyar Euro’luk yatırım öngörüyor

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, GDF Suez Türkiye’ de 7-8 milyar Euro’luk bir yatırım öngördüğünü açıkladı.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Bakanlar Toplantısı dönem başkanlığı nedeniyle Paris’te bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TRT Haber canlı yayınında 2 gün sürecek Paris temaslarını ve dönem başkanlığını değerlendirdi.

YILDIZ, UEA’NIN İLK DEFA DÖNEM BAŞKANLIĞINI ÜSTLENECEK

Türkiye'nin UEA’nın 40. kuruluş yıldönümünde ilk defa dönem başkanlığını üstleneceğini ifade eden Yıldız, Türkiye’nin siyasi istikrarıyla birlikte, özellikle enerji politikalarının stabil ve makul oluşunun dönem başkanlığına seçilmesi açısından için önemli bir gösterge olduğunu belirtti.

TEMASLARDA ŞİRKETLERLE ÖNEMLİ GÖRÜŞMELER YAPILACAK

Türkiye’nin kaynak çeşitliliğinin artmasında, ülkenin ve Avrupa Birliği'nin (AB) arz güvenliğini sağlamasında geliştirdiği çözümlerin de bu başkanlıkta etkili olduğuna işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Türkiye artık kaynak çeşitliliği ile birlikte arz güvenliğinden kaynaklanan sıkıntıları en az seviyeye indirdi. Artık enerji arzımız talepten fazla gerçekleşiyor. Bu durum da Türkiye’nin enerjide geldiği seviyeyi net bir şekilde ortaya koyuyor.

Özellikle 2 gün sürecek temaslarımızda uluslararası ve işbirliği içinde olduğumuz şirketlerle de görüşmelerimiz olacak. Japonya ile yaptığımız nükleer anlaşmanın bir parçası olan GDF Suez’de buna bir örnek. GDF Suez Türkiye’ de 7-8 milyar avroluk yatırım öngörüyor. Şuanda Türkiye’de enerjide 118 milyar dolarlık bir yatırım portföyü öngörüyoruz. Yine temaslarımız kapsamında Norveç Petrol ve Enerji Bakanı ile görüşmelerimiz olacak. Özellikle yenilenebilir enerjide teknolojisi bakımından Norveç çok ileride olan bir ülke. Bizim yenilenebilir enerjideki arzımız yüzde 25-26’lar ile birçok AB üyesi ülkenin üzerindedir. Türkiye olarak ürettiğimiz her elektriğin 4'te 1'ini yenilenebilir kaynaklardan elde ediyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler