1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Yıldız: İran’dan petrol alımı talebimiz yok

Yıldız: İran’dan petrol alımı talebimiz yok

Enerji Günlüğü- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'dan petrol alımıyla ilgili, "Şu anda bizim petrol alımıyla alakalı herhangi bir...

Yıldız: İran’dan petrol alımı talebimiz yok

Enerji Günlüğü- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'dan petrol alımıyla ilgili, "Şu anda bizim petrol alımıyla alakalı herhangi bir artı talebimiz bugün itibarıyla yok" dedi.

Türk-Fransız İş Forumu'nda soruları yanıtlayan Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirecekleri İran ziyaretinde gaz alımlarına ilişkin yürüyen tahkim konusunun görüşülüp görüşülmeyeceği ve İran'dan petrol alımlarında artış olup olmayacağına yönelik sorular üzerine şunları kaydetti;

"Bugün Başbakanımıza refakatle İran'a gideceğiz. Orada doğalgaz fiyatlarıyla alakalı her iki ülkenin arasında bir pürüz vardı. Bu dava, uluslararası tahkim heyetinde devam ediyor. Bununla alakalı İran tarafından bize herhangi bir müspet, olumlu bir teklif gelmesi halinde bunu değerlendirebileceğimizi söylüyorum. Eğer bu manada bir teklif gelmezse, tahkim sürecini zaten devam ettiğini belirtiyorum. Siyasi iklimde İran ile alakalı, yaptırımlarla alakalı uluslararası arenada bir yumuşama var. Ama taraflar bunu dikkatli ve sabırla takip edelim diye deklare ediyorlar. 

Şu anda bizim petrol alımıyla alakalı herhangi bir artı talebimiz bugün itibariyle yok. Şu anda Merkezi Irak Hükümeti'nden aldığımız ham petrol miktarı, İran'dan aldığımız ham petrol miktarından daha yüksek bir seviyeye ulaştı. Bu bölge açısından da olumlu bir noktadır. Daha ileriki zamanlarda İran'la ilgili gelişmeleri tabii ki petrol ve doğalgaz miktarlarını tekrar oturup konuşabileceğiz."

Önceki ve Sonraki Haberler