1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Yıldız: Kuzey Irak’a kayıtsız kalamayız

Yıldız: Kuzey Irak’a kayıtsız kalamayız

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak’taki enerji projelerine kayıtsız kalınamayacağını söyledi. “Kuzey Irak’ta 19 ülkeden...

Yıldız: Kuzey Irak’a kayıtsız kalamayız

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak’taki enerji projelerine kayıtsız kalınamayacağını söyledi. “Kuzey Irak’ta 19 ülkeden 39 firma iş yapıyorsa, bizim de yapmamız gayet doğaldır” diyen Yıldız, “Nasıl ki Irak’ın diğer bölgelerinde özel hukuk hükümlerine tabi kamu veya özel şirketler sözleşme yapabiliyorsa, Irak’ın Kuzeyinde de bu yapılıyor. Türkiye tükettiği petrolün ancak onda birini üretebiliyor. Ve bizim enerji ihtiyacımız sürekli artıyor. Suudi Arabistan’la bizim aynı sayıda petrol arama kuyumuz var. Onlar günlük 9 milyon varil çıkarıyor, biz 45 bin varil. Bizde bu kaynaklar yoksa, başka yerlerde aramamız gayet doğal. Muhalefetin buna itiraz etmesine bir anlam veremiyorum” diye konuştu.


Kuzey Irak petrolü için Türkiye-ABD-Rusya ittifakı

 

İSRAİL VE KIBRIS GAZI TÜRKİYE ÜZERİNDEN TAŞINMALI

Yıldız, Habertürk’te yayınlanan Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. İsrail’le enerji projelerinin özrün gerekçesi değil, ancak sonucu olabileceğinin bir kez daha altını çizen Taner Yıldız, “Bir projenin teknik açıdan fizıbıl olması için siyasi açıdan da fizıbil olması gerekir. Sürdürülebilir politika, İsrail veya Güney Kıbrıs gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarılmasıdır. Güney Kıbrıs’la işbirliği konusunda KKTC’nin bu kaynaklardan payını alması bizim olmazsa olmazımızdır. Güney Kıbrıs’ın bu anlamda olumlu moda gireceğine inanıyoruz. Enerji gerginliğin değil, barışın gerekçesiyse, bu konuda da barışın gerekçesi olarak kullanılacağına inanıyoruz” dedi.

KAYA GAZINDA TEKLİFLERE AÇIĞIZ

Enerji Bakanı Taner Yıldız, kaya gazı konusunda da yerli ve yabancı tekliflere açık olduklarını söyledi. Shell ile yapılan anlaşmayı hatırlatan Yıldız, “Shell firmasıyla anlaşma yaptık, şu anda Diyarbakır’da çalışıyorlar. Kaya gazıyla ilgili yerli-yabancı kim varsa, bu konuda çalışmak için tekliflere açığız” diye konuştu.

RUSYA, AKKUYU İÇİN ORTAKLIK TEKLİFLERİNİ DEĞERLENDİRECEK

Yıldız, “Akkuyu’da inşa edilecek nükleer santrale yerli yatırımcılardan ortak olmak isteyen olursa, Rusya bunu değerlendirecek” dedi. Nükleer eğitimiyle de ilgili bilgi veren Bakan Yıldız, “Rusya ile yaptığımız anlaşma gereği Türk öğrencilerimiz eğitimlerini Moskova’da sürdürüyorlar. Bu sene de 100 öğrenci göndereceğiz. Bundan sonraki adımımız Rus hocaların Türkiye’ye gelip bu eğitimi vermesi olacak. Japonya ile yaptığımız görüşmelerde de eğitim konusu gündeme geldi. Başbakanımızın Türk-Japon teknoloji üniversitesi kurulması teklifini Japon başbakanı kabul etti” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler