1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Yıldız: SCADA Türkiye`nin modern yüzlerinden biridir

Yıldız: SCADA Türkiye`nin modern yüzlerinden biridir

Enerji Günlüğü – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, SCADA sisteminin Türkiye'nin modern yüzlerinden biri olduğunu söyledi.Sakarya Elektrik...

Yıldız: SCADA Türkiye`nin modern yüzlerinden biridir

Enerji Günlüğü – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, SCADA sisteminin Türkiye'nin modern yüzlerinden biri olduğunu söyledi.

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde yaptırdığı Denetimsel Kontrol ve Veri Toplama Sistemi'nin (SCADA) açılışında konuşan Bakan Yıldız, SCADA sisteminin çok doğru bir yatırım ve tercih olduğunu belirterek, “SCADA Türkiye'nin modern yüzlerinden bir tanesidir. Türkiye'de ilk defa Kayseri Elektrik A.Ş.'de uygulanmıştı. O zaman böyle bir

değişime Türkiye'nin ne kadar hazır olduğunu test ettik. Vatandaşımız bir müddet sonra bu sistemi hissedecek. Arızalar ve kesintilerin daha az olduğu bir Türkiye olmak istiyoruz. Biz bu kesintileri daha da azaltmak adına modern ve fonksiyonel merkezi Türkiye'nin her tarafında yaygınlaştıracağız” dedi.

Elektrik kesintilerine anında müdahale imkanı sağlayan SCADA Gebze Merkez Binası açılışına Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim 'de Korkmaz sanayici ve işadamları katıldı.

SİSTEM ARIZAYI ANINDA BELİRLİYOR

SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven açılışta yaptığı konuşmada, 2009 yılında Sedaş'ı devralmalarının ardından dağıtımda en iyi hizmeti verebilmek için yeni yatırımlara başladıklarını kaydederek, “Trafo merkezlerindeki altyapı çalışmalarına Sakarya, Düzce, ve Bolu ilinde de başladık. Projeyi 2015 yılında tamamen bitirmeyi,

sonrasında da daha ileriye taşımayı hedefliyoruz. Bu sistemde bir arızada hangi trafo merkezinin devre dışı kaldığı anında belirlenecek. Müdahele edilmesi gereken trafo merkezinin bilgisi sahadan ihbar gelmeden anlaşılabilecek ve ekiplere bildirilecek.'

VATANDAŞIN ELEKTRİĞİNİ KESTİRMEM

Konuşmaların ardından SCADA Merkezini gezen Bakan Taner Yıldız'a SCADA Müdürü Gökmen Hasan Çebi 1 dakikalığına test çalışması kapsamında Gebze'de elektrik kesintisi yapılacağını söyledi. Test amaçlı olarak Gebze'nin bir kaç noktasında 1 dakikalık elektrik kesintisi yapılmasına izin vermeyen Yıldız 'Vatandaşın elektriğini kestirmem. Ben daha önce de, böyle planlı da olsa vatandaşın elektriğin kesilmesine onay vermedim' dedi.

Bunun üzerine Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB)'da hatta sembolik olarak arıza yapıldı. Bakan Yıldız tarafından kesinti yapıldıktan sonra paralel hattan enerji verildi.

ÇAĞRI MERKEZİ'NDE TELEFONLARA BAKTI

Bakan Yıldız SEDAŞ Müşteri Hizmetleri Servisi'nde de incelemelerde bulundu. Çağrı merkezi telefonlarına bakan Bakan Yıldız, arayan Hüseyin Keskin ismindeki bir aboneye cevap verdi. Kendisi'ni Enerji Bakanlığı'nda görevli olarak tanıtan Bakan Yıldız, telefonla arayan ve elektrik faturasını e-mail yoluyla kendisine iletilmesini isteyen aboneye en kısa sürede işleminin tamamlanacağını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler