1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Yıldız: Soma`da üretim haftaya başlayacak

Yıldız: Soma`da üretim haftaya başlayacak

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki Işıklar Maden Ocağı'nda kısmi üretimin önümüzdeki hafta itibariyle başlayacağını...

Yıldız: Soma`da üretim haftaya başlayacak

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki Işıklar Maden Ocağı'nda kısmi üretimin önümüzdeki hafta itibariyle başlayacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, önümüzdeki hafta itibariyle Soma'daki Işıklar Maden Ocağı'nda kısmen üretimin başlayacağını açıkladı.

Yıldız, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın meydana geldiği Eynez Maden Ocağı'nda ile bölgedeki Atabacası Maden Ocağı'nda ise üretimin başlamayacağını belirtti.

KAZADAN ÖNEMLİ DERSLER ÇIKARILDI

Bakan Yıldız, Bakanlığın Soma'daki kazadan önemli dersler çıkardığını kaydederek, ''Bu kazadan çıkartılan dersler nedeniyle 130'dan fazla madenin kapalı durumda. Ocak işleticilerinden rica ediyorum, mühürlü olan ve çalışması yasak bir ocakta lütfen işçi çalıştırmasınlar ve mührü kırmasınlar. Oradaki iş kazalarının müsebbibi direkt kendileridir.'' dedi.

SOMA’DAKİ OCAKLAR DENETİMDEN GEÇİRİLDİ

Bakan Taner Yıldız, Soma'daki ocaklarının denetimden geçirildiğini ifade ederek, ''Kazanın yaşandığı işletme kontrollerden geçti. Soma'da yaklaşık 1000 megavatlık bir santral var. Yerli kömürle çalışıyor. Şu ana kadar bir aksama olmadı ama kömür üretilemezse aksa beklemek zorundayız. Bu da bizim için iyi bir şey değil. Az yağış yağdı yerli kaynağıoradan kısalım, az kömür çıktı kömürü de buradan kısalım. Doğalgaza bağımlılık kaçınılmaz olur. Bu tercih ettiğimiz bir durum değil. Çalışma ve Enerji bakanlıklarından iki müfettiş grubu oraya gitti ve oranın en büyük ocağı olan Işıklar'ın kısmen faaliyete geçebileceğine dair raporlamalarını yaptılar. Rapor yayımlandıktan sonra işçi kardeşlerimiz önümüzdeki haftadan itibaren bir plan, program dahilinde Işıklar'da çalışmaya başlayabilecekler. Altını çizerek söylüyorum kısmen, tamamı değil ama çalışabilecekleri bir alan oluşturuyoruz. Kazanın olduğu Eynez'de bir çalışma olmayacak. Atabacası ocağı da çalışmaya hazır olmadığı tespit edildi.'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler