1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Yıldız: TR nereye izin vereceğini bilmeli

Yıldız: TR nereye izin vereceğini bilmeli

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk Akımı projesinde Rusya'nın gerekli koordinatları gecikmeli verdiğini ifade ederek,...

Yıldız: TR nereye izin vereceğini bilmeli

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk Akımı projesinde Rusya'nın gerekli koordinatları gecikmeli verdiğini ifade ederek, Türkiye'nin nereye izin vereceğini bilmesi gerektiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'nın ürk Akımı projesinde 265 kilometrelik kısmın koordinatlarını belli gecikmelerle verdiğini belirterek, "10 Haziran'a kadar verilememiş bir koordinatın izni verilmez çünkü Türkiye'nin nereye izin vereceğini bilmesi lazım. Biz hükümetler arası görüşmeyle alakalı taslakları karşılıklı verdik, her noktada mutabakat sağlamış değiliz ama anlaşırız" dedi.

Koordinatların gecikmeli verilmesi nedeniyle imzalanacak anlaşmaların şu anda Meclis'te gündeme gelmesinin zor olduğunu bildiren Yıldız, proje ve fiyat müzakerelerinin müstakil konular olmasına rağmen Rusya'nın eş zamanlı ilerlemek istediğini aktardı.

Yıldız, "Yüzde 10,25'lik indirim 1 Ocak 2015'ten itibaren geçerli olmak kaydıyla Rusya Federasyonu'nun Türkiye'ye verdiği gaz için uygulanacaktır diye bir karar aldık, bu indirim Türkiye'nin yaklaşık yıllık 1 milyar dolarlık rakamına denk geliyor. Yazıya döktük, imzalanması lazım. Rusya tarafı dedi ki 'Biz bu imzaları atalım, eş zamanlı da götürelim.' Aslında müstakil konular olmasına rağmen, 'bizim için bir mahsuru yok. Biz bunu ön fizibilite raporundan sonra hep beraber imzalayalım. Ön fizibilite için iznimizi verdik, bu güzergahtan geçebilirsiniz' dedik. Çünkü koordinatları belli oldu ama ondan sonra zaman olarak herhalde her bir ülkenin de farklı işleri var, buna tam zaman ayıramadılar diye düşünüyorum. Şu anda fiyat indirimini imzalamış değiliz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler