1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Yıldız: Türkiye Yemen’de petrol arayacak

Yıldız: Türkiye Yemen’de petrol arayacak

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2023 yılına kadar tedariğini 8-9 ülkeye çıkarmaya çalıştıklarını, Yemen’in de...

Yıldız: Türkiye Yemen’de petrol arayacak

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2023 yılına kadar tedariğini 8-9 ülkeye çıkarmaya çalıştıklarını, Yemen’in de bu ülkelerden biri olmasını ümit ettiklerini söyledi.

Yemen elektrik ve ve Eneji Bakanı Saleh Somae ile bakanlıkta görüşen Bakan Taner Yıldız, Türkiye’nin 2023 yılına kadar enerji tedariğini 8-9 ülkeye çıkarmaya çalıştığını söyledi. Yemen’in de bunlardan biri olmasını ümit ettiklerini dile getiren Yıldız, ruhsatlandırılması halinde de ülkede TPO olarak gidip bir aramanın yapılması ile ilgili karar alacaklarını açıkladı.

HER BİR VARİL İÇİN 1,5 DOLAR GEÇİŞ ÜCRETİ ALIYORUZ

Kuzey Irak’tan gelen petrolün, Türkiye’deki 2,5 milyon varillik tankı hemen hemen doldurduğunu belirten Bakan Yıldız,“Biz yine üzerimize düşeni yapmış bulunuyoruz. Türkiye her bir varil için 1,5 dolar geçiş ücreti alıyor. Biz orada 1,5 milyon dolarlık bir ciro yapmış olacağız. Bunun en azı garanti altında geçmese bile. Bu yaklaşık yılda, tam kapasite ile dolması halinde 500 milyon doların üzerindeki bir gelirdir. Biz bu geliri, doğal gazın ithalatında dengeleme unsuru olarak kullanıyoruz. Biz, Bağdat’taki yetkililerin konuyu değerlendireceğini düşünüyoruz. Farklı konularda görüşmelerimiz devam ediyoruz. Satışa biz hazırız. Irak kendi petrolünü satmaya hazır olduğunda buna hazırız. Biz yarın bile satmaya razıyız.” diye konuştu.

SIKINTI AVRUPA’YA GÖNDERİLEN GAZDA

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlikle ilgili olarak Bakan Yıldız, enerji sektörünün gerginliği hiç istemediğinin altını çizerek, çok ciddi miktarlarda para harcandığı için bölgenin siyasi istikrarsızlığının olamayacağını dile getirdi. Rusya’nın AB ülkelerine gönderdiği süreçte bir sıkıntının göründüğünü kaydeden Bakan Yıldız, TANAP’ ın her zamanki gücünü arttırarak devam ettireceğini belirtti. Türkiye’nin doğru tercih yaptığının altını çizen Yıldız, “Türkiye enerji sektörünü gerginlik unsuru değil, yapıcı ve onarıcı tesiri kullanmak istemektedir. Bundan sonra da daha farklı projeleri bizden işiteceksiniz.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler