1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Yıldız: Ucuz petrolden 3.4 milyar $ kazancımız olur

Yıldız: Ucuz petrolden 3.4 milyar $ kazancımız olur

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ham petrol varil fiyatının bir yıl süreyle 86 dolarlar civarında devam edebiliyor olması...

Yıldız: Ucuz petrolden 3.4 milyar $ kazancımız olur

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ham petrol varil fiyatının bir yıl süreyle 86 dolarlar civarında devam edebiliyor olması halinde Türkiye'nin kazancının 3,2 ila 3,4 milyar dolar civarında olacağını söyledi.

Erkilet Havalimanı'nda 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gelişi öncesinde basın mensuplarına gündemle ilgili değerlendirmede bulunan Yıldız, ham petrolün varilinin şu anda dalgalanmakla beraber 86 dolarlar civarında seyrettiğini, bunun enerji sektörü, Türkiye'nin enerji gelirleri açısından son derece sevindirici bir durum olduğunu belirterek, ham petrol varil fiyatının bir yıl süreyle 86 dolarlar civarında devam edebiliyor olması halinde Türkiye'nin kazancının 3,2 ila 3,4 milyar dolar civarında olacağını söyledi.

Giderlerin azalmasıyla enerji KİT'lerinin özellikle 2015 yılındaki komple zararını karşılanacağını belirten Yıldız, bunu üç faktörün etkilediğini ifade ederek faktörleri şöyle sıraladı: " Tüketimdeki düşüklükler, özellikle Avrupa Birliği, Çin'in büyüme rakamlarıyla alakalı konular etkili oluyor. Amerika Birleşik Devletleri kendi ürettiklerini tüketme açısından daha izole bir kıta haline geldi. Kendi ürettiği şehir gazları, kaya gazlarını ihraç etmemesi açısından bir nevi izole kıta haline geldi. Ancak gerek Avrupa Birliği üyesi ülkelerin gerekse Çin'in büyüme rakamları bu ham petrol varil fiyatlarını etkileyecek."

PETROL 2-3 AY İÇİNDE 90 DOLARA TUTUNUR

OPEC'in üretimi düşürmeme kararı almış olmasının da Türkiye açısından, özellikle tüketici ülkeler açısından da olumlu bir haber olduğunu dile getiren Yıldız, "Hem tüketim miktarlarının hem de siyasi istikrarsızlıkların önümüzdeki 2-3 ay içinde daha da sönümleneceği yönündeki beklentiler, ham petrol varil fiyatlarını 90 dolarlar seviyesinde tutmayı başaracaktır şeklinde uluslararası arenada bir görüş var. Enerji KİT'lerinin özellikle olası zararlarını kapatacak miktardır bu. Bunu olumlu ve sevindirici bir haber olarak söylüyorum. İnşallah 90 dolarların daha üzerinde bir ham petrol varil fiyatı oluşmaz. 117-118 dolarları bulduğunda da gerçek rakamların bu olmadığını, 100 dolarların altına düşmesi gerektiğini söylemiştik." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler