1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Yıldız: Yaz saati ile 500 milyon TL enerji tasarruf ettik

Yıldız: Yaz saati ile 500 milyon TL enerji tasarruf ettik

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaz saati uygulamasıyla 500 milyon liralık enerji tasarrufu sağlandığını belirtti.Enerji...

Yıldız: Yaz saati ile 500 milyon TL enerji tasarruf ettik

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaz saati uygulamasıyla 500 milyon liralık enerji tasarrufu sağlandığını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaz saati uygulamasının enerji tasarrufuna katkı sağladığını belirterek, "Şu ana kadar 7 aylık süre içerisinde toplam 1.7 milyar kilovatsaat enerjiden tasarrufumuz oldu. Bunun da parasal karşılığı 500 milyon lira civarında" dedi.

VALİLİKLER MESAİ SAATLERİNİ DÜZENLEYEBİLİR

Yıldız, 26 Ekim'de sona erecek yaz saati uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Valiliklerin gün ışığına göre mesai başlangıç saatlerini düzenleyebildiğine dikkat çekti.Yıldız, "Çalışma saatleri için bir kısım valiliklerimiz 07.30'da, bir kısım 08.00'de, bir kısım da 08.30'da mesai saatlerini düzenleyebilir. Önemli olan enerji tasarrufunu, enerji verimliliğini arttırmaktır. Elde edeceğimiz tasarrufun, kış aylarında da devam edecek olması bizi sevindirir" diye konuştu.

Türkiye'nin doğusu ile batısı arasında 76 dakikalık fark olduğunu anlatan Yıldız, "Bu fark, çok büyük bir fark. Yazın güneş daha erken doğuyor, daha geç batıyor. Gün ışığından daha fazla faydalanılıyor. Kışın da valilerimizin gün ışığından daha fazla faydalanmak için mesai saatlerini ayarlama yetkileri var. Bu uygulamayı biz de doğru buluyoruz" değerlendirmesinde bulundu.