1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. “Yılın Yeşil Beyinleri” ödülleri sahiplerini buldu

“Yılın Yeşil Beyinleri” ödülleri sahiplerini buldu

Enerji Günlüğü - ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusü’nün, bu yıl beşincisini düzenlediği “Yılın Yeşil Beyni” uluslararası proje yarışmasının kazananları...

“Yılın Yeşil Beyinleri” ödülleri sahiplerini buldu

Enerji Günlüğü - ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusü’nün, bu yıl beşincisini düzenlediği “Yılın Yeşil Beyni” uluslararası proje yarışmasının kazananları belli oldu.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nün, Lise ve Üniversite olmak üzere iki kategoride gerçekleştirdiği “Yılın Yeşil Beyni” uluslararası proje yarışmasının şampiyonları belli oldu. 

LİSE KATEGORİSİ İLK ÜÇ

Yarışmada, Liseler kategorisinde, “Etil Alkolün Yanma Enerjisinin Zenginleştirilmesi Üzerine Bir Çalışma başlıklı projeleriyle, Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları Özel Fen Lisesi’nden, Fikret Emre Öcal ve Mehmet Hasip Özden birinciliği elde ettiler. 

“Zeytin Karasuyunun Adsorbsiyon Yöntemiyle Arıtılıp, Organik Sıvı Gübre Olarak Kullanılması ve Bitki Gelişimi Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması” başlıklı projeleriyle, Gemlik Hisar Anadolu Lisesi’nden, Hatice Özgüneş ve Ömer Can Çolak ikinci olurken, “Yağmur Suyunu ve Lavabo Atık Suyunu Rezervuarlarda Kullanarak Doğal Gübre Oluşturulması” başlıklı projeleriyle, Abdülkadir Perşembe Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden, Samet Can Şen ve Serhat Keser üçüncü oldular.

“Bio–LAZ” başlıklı projeleriyle, Trabzon Akçaabat İMKB Anadolu Lisesi’nden, Ali İhsan Deir ve Bekir Şengün ve “Cooler Homes” başlıklı projeleriyle, Hindistan G. B. Public School’dan, R. Sree Nitya ve A.P. Hariharan, finale kalan diğer 2 takım oldu.

ÜNİVERSİTE KATEGORİSİ KAZANANLARI

Üniversiteler kategorisinde ise, “Microalgal Wastewater Treatment: Scope of Magnetic Separation and Aquaporin Proteins başlıklı projeleriyle, Indian Institute of Technology Kharagpur’dan, Ashutosh S. Chauhan ve Shruti Sarode birinci oldular.

“Activated Carbon from Compost as Organic Waste Composting Product for Adsorption Treatment of Wastewater Generation from Residue Waste Landfilling and Inorganic Waste Recycling” başlıklı projeleriyle, Universitas Indonesia’dan, Khalidah Nurul Azmi ve Sunartriasih ikinci ve “Design and Development of Eco Portable Water Purification System” başlıklı projeleriyle, India VIVA Institute of Technology’den, Krishna Ganesh Navale ve Omik Milind Save üçüncü oldular.

YARIŞMAYA EŞSİZ PROJELER SUNULDU

Yarışmayı düzenleyen “Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemler Yüksek Lisans Program” koordinatörü Doç. Dr. Ali Muhtaroğlu ise, “Dünyamıza sürdürülebilir bir gelecek sağlamak fikri üzerinden yola çıktığımız yarışmamıza bu sene, dünyanın birçok üniversitesinden ve lisesinden “Yeşil Beyinler”, her sene olduğu gibi yine eşsiz projeler sundular. Bu sene rekor bir katılım olduğu için, ODTÜ Jüri üyelerimizin işi gerçekten çok zordu. Yarışmanın final sunumlarında konuyla ilgili önemli paydaşları ve yeşil enerji dostlarını aramızda görmek bizi mutlu etti. Yılın Yeşil Beyni 2017’deki projeleri şimdiden merak ediyoruz. ” dedi.

Yarışmada birinci olan takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler