1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Yılmaz: Enerjide şeffaf, rekabetçi piyasa önemli

Yılmaz: Enerjide şeffaf, rekabetçi piyasa önemli

Enerji Günlüğü - EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, enerjide serbest, rekabetçi, şeffaf ve tüm katılımcıların eşit şekilde faaliyet göstermelerine imkan...

Yılmaz: Enerjide şeffaf, rekabetçi piyasa önemli

Enerji Günlüğü - EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, enerjide serbest, rekabetçi, şeffaf ve tüm katılımcıların eşit şekilde faaliyet göstermelerine imkan tanıyacak bir piyasa oluşturulup geliştirilmesini istediklerini ifade etti.

Enerji Ticareti Derneği (ETD) Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'a yeni görevi nedeniyle kutlama ziyaretinde bulundu. ETD Yönetim Kurulu Başkanı Batu Aksoy başkanlığındaki heyetin ziyaretinde, elektrik piyasası başta olmak üzere Türkiye enerji piyasası ile ilgili konular da görüşüldü.

Özellikle EPİAŞ ve Borsa İstanbul bünyesinde işlem görecek enerji piyasaları, piyasa şeffaflığı, perakende elektrik satışı, doğalgaz piyasasının elektrik ticareti üzerindeki etkileri ve dolayısıyla elektrik piyasasının bu konudaki beklentileri gibi genel olarak sağlıklı işleyen likit, şeffaf, güvenilir bir piyasa oluşması ile ilgili konular ön plana çıktı.

ETD Yönetim Kurulu üyeleri (Batu AKSOY) tarafından ticaret faaliyetinin enerji piyasalarında sahip olunan serbestleşme iradesinin tecellisi ve rekabet ile Türkiye'nin enerji üssü konumuna gelebilmesinde önemli olan yatırımlar açısından önemi vurgulandı. Ayrıca doğalgazın Türkiye'nin elektrik üretimindeki öneminden dolayı doğalgaz piyasasının da serbestleşmesi, şeffaflaşması ve işlevsel hale gelebilmesi için atılması beklenen en temel adımlar dile getirildi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da enerji sektörünün tüm alanlarını ayrı ayrı çok önemsediklerini belirterek, sektörün gelişimi için tüm piyasa katılımcılarıyla yakın ilişki içerisinde olmak ve karşılıklı işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Teknik detayların her zaman gelişeceğini ve değişeceğini vurgulayan Yılmaz, esas itibariyle serbest, rekabetçi, şeffaf, tüm tarafların eşit şekilde faaliyet göstermelerine tanıyacak bir piyasa yapısının oluşturulup geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler