1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Yılmaz: Yeni keşfedilen Karadeniz gazı fiyatları düşürecek

Yılmaz: Yeni keşfedilen Karadeniz gazı fiyatları düşürecek

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 2021 yılında açılacak vadeli gaz piyasası sayesinde Karadeniz’deki gaz keşfinin daha üretilmeye başlamadan bile gaz fiyatları üzerinde olumlu etkisini olacağını söyledi.

Yılmaz: Yeni keşfedilen Karadeniz gazı fiyatları düşürecek

Enerji Günlüğü - EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 2021 yılında açılacak vadeli gaz piyasası sayesinde Karadeniz’deki gaz keşfinin daha üretilmeye başlamadan bile gaz fiyatları üzerinde olumlu etkisini olacağını söyledi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 2021 yılında açılacak vadeli gaz piyasası ile doğal gaz borsasında işlem yapan oyuncuların vadeli kontratlar aracılığı ile 2023 yılında sisteme verilmesi planlanan yerli doğal gazın alım-satımını önceden yapabilme imkanı bulacağını söyledi. Yılmaz, “Bu sayede Karadeniz gazımızın daha üretilmeye başlamadan bile ülkemizin gaz fiyatları üzerindeki olumlu etkisini göreceğiz inşallah” dedi.

EPDK ÜRETİM SONRASI DEVREYE GİRECEK

Karadeniz’de keşfi yapılan yerli doğalgazın üretildikten sonra sisteme verilmesi ve ticarileştirilmesi aşamasında EPDK olarak devreye gireceklerini belirten Yılmaz, gerekli lisanslama ve düzenleme çalışmalarını yaparak yerli doğalgazın en ekonomik şekilde tüketicilerin hizmetine sunulmasını hep birlikte sağlayacaklarını ifade etti.

Yılmaz ayrıca hem bu keşif hem de vadeli gaz piyasası ile Türkiye’nin doğalgazda ticaret merkezi olma hedefine bir adım daha yaklaşmış olacağını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler