1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Yücel: Türkiye denizlerde plastik kirliliğini önlemede öncü olabilir

Yücel: Türkiye denizlerde plastik kirliliğini önlemede öncü olabilir

WWF-Türkiye Plastik Projeleri Müdürü Tolga Yücel, Türkiye’nin denizlerdeki plastik kirliliğini durdurmak için uluslararası bir sözleşmenin şekillendirilmesinde öncü rol oynama şansına sahip olduğunu söyledi.

Yücel: Türkiye denizlerde plastik kirliliğini önlemede öncü olabilir

Enerji Günlüğü - WWF-Türkiye Plastik Projeleri Müdürü Tolga Yücel, Türkiye’nin denizlerdeki plastik kirliliğini durdurmak için uluslararası bir sözleşmenin şekillendirilmesinde öncü rol oynama şansına sahip olduğunu söyledi.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü doğa üzerinde ciddi bir tahribat oluşturan plastik kirliliğini tüm boyutlarıyla ele alan “Türkiye’de Plastik Atık Sorunu ve Politika Önerileri” raporunu yayımladı. Raporu değerlendiren WWF-Türkiye Plastik Projeleri Müdürü Tolga Yücel, Dünya genelinde her yıl 11 milyon ton plastik atığın denizlere karıştığını belirterek, bu küresel krizi durdurmak için denizlerdeki plastik kirliliğine karşı bağlayıcı bir uluslararası sözleşmeye acil ihtiyaç olduğunu dile getirdi. 

Yücel, “Türkiye, “Sıfır Atık Programı” ve plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulaması ile küresel çevre sorunlarının çözümünde oynayabileceği kritik rolün güzel bir örneğini sergiledi. Ülkemiz, şimdi de denizlerdeki plastik kirliliğini durdurmak için uluslararası bir sözleşmenin şekillendirilmesinde öncü rol oynama şansına sahip. Sözleşmenin önümüzdeki Şubat ayında gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler Çevre Asamblesinde görüşe açılmasını talep ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE AKDENİZ’İ EN ÇOK KİRLETEN 3. ÜLKE

Atık yönetimindeki eksiklikler nedeniyle dünya genelinde plastik atıkların yüzde 37’si hâlihazırda toprak, tatlı su ve denizlere karışarak kirliliğe sebep oluyor. Bugün, Türkiye’den Akdeniz’e karışan yıllık plastik (makro ve mikro plastik) sızıntısı kişi başına yaklaşık 1 kg seviyesinde. IUCN’in (Dünya Doğayı Koruma Birliği) güncel raporuna göre Türkiye toplam atık miktarı ile Akdeniz’i en çok kirleten (Mısır ve İtalya’nın ardından üçüncü) ülkeler arasında bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler