1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Yüklü elektrik faturaları taksit taksit ödenebilecek

Yüklü elektrik faturaları taksit taksit ödenebilecek

Enerji Günlüğü - Elektrik dağıtım şirketleri, okuma periyodu değiştiği için faturası yüksek gelen aboneleri mağdur etmemek için taksitlendirme imkanı...

Yüklü elektrik faturaları taksit taksit ödenebilecek

Enerji Günlüğü - Elektrik dağıtım şirketleri, okuma periyodu değiştiği için faturası yüksek gelen aboneleri mağdur etmemek için taksitlendirme imkanı sunacak.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir, elektrik faturalarının bir kısım tüketicilere 2015 yılı Ocak ayında bir önceki döneme göre farklı gelmesine ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

KAR YAĞDI BÖYLE OLDU

Dağıtım şirketlerinin, ayın her iş günü sayaç okuduğunu kaydeden Özdemir, "Her abonenin sayacı aylık periyotta okunacak şekilde planlama yapılıyor. Ancak olumsuz hava şartlarının yaşandığı dönemde hepimiz birliyoruz ki kar, fırtına, sel ve dondurucu soğuklar nedeniyle ulaşım zorluğu yaşandı. Bu nedenle sayaçların okunmasında zorunlu olarak periyot kayması yaşandı. Bazı bölgelerde ise özelleştirme sonrasında fatura yazılım değişiklikleri yapıldı. Bu da fatura sürelerinin uzamasına neden oldu" dedi.

DÜNYADA DA AYNI DURUM YAŞANIYOR

Özdemir, sadece ülkemizde değil tüm dünyada olumsuz hava koşullarından dolayı sayaç okumalarının aksamasının yanısıra yoğun şekilde arıza ve kesintiler olduğunu hatırlatarak, "Şiddetli fırtına, kar ve sel nedeniyle gelişmiş ülkelerde, örneğin ABD’de de geçtiğimiz hafta benzer sıkıntılar yaşandı" ifadesini kullandı.

OKUMA SÜRESİ ESKİDEN DAHA UZUNDU

Geçmişte, şehirler ve kırsal kesimlerde daha uzun sürelerde sayaç okunduğunu hatırlatan Özdemir, yeni teknoloji yatırımlarıyla bu sürenin kısaldığını kaydetti. Yeni teknolojik yatırımların devam ettiğini ifade eden Özdemir, "Elektrik dağıtım şirketleri olarak, EPDK tarafından belirlenen standart, prensipler ve kalitenin artırılması yaklaşımı içinde çalışmaları sürdürüyoruz. Bu yönde şirketlerimiz üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmek için gerekli çalışmaları yürütüyor" dedi.

ÖDEME KOLAYLIĞI SAĞLANACAK

Elektrik faturalarında bir zam olmadığına işaret eden Nihat Özdemir, "Tarifeler değişmedi. Tüketiciler, epdk.gov.tr web adresinden kendilerine ait bilgileri girerek faturalarını kıyaslayabilirler" diye konuştu.

Sayaçların okunmasındaki gecikme nedeniyle bir kısım tüketicinin faturasının "sayaç okuma dönemi uzun olduğu için" yüksek geldiğini kaydeden Özdemir, "Tüketiciyi mağdur etmeyeceğiz. Ödeme konusunda sıkıntı yaşayan müşterilere faizsiz taksitlendirme olanağı sunuyoruz" dedi.

Bu konuda kamu otoritesiyle dağıtım şirketlerinin ortak bir anlayışa sahip olduklarının altını çizen Özdemir, elektrik faturalarında tüketiciye yansıyan bir zam olmadığını, dolayısıyla tüketicinin bir kayıp yaşamasının da imkansız olduğunu vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler