1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Yüksek fiyatlar doğal gaz talep artışını sınırlıyor

Yüksek fiyatlar doğal gaz talep artışını sınırlıyor

IEA, küresel doğal gaz talebi için büyüme tahminini düşürdü. 2021-2025 dönemi tahminini 170 milyar m3’ten 140 milyar m3’e indirdi.

Yüksek fiyatlar doğal gaz talep artışını sınırlıyor

Enerji Günlüğü - Rusya’nın Ukrayna işgali ardından yaşanan yüksek fiyatlar nedeniyle doğal gaz talebinde artış beklentileri azaldı. 

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ve uygulamaya konan yaptırımların yol açtığı yüksek fiyatlar nedeniyle küresel doğal gaz talebinde büyüme beklentisini düşürdü. Küresel doğal gaz talebinin 2022 yılında hafif şekilde daralacağını öngören IEA, gelecek 3 yılda da talebin önceden tahmin edilenden daha yavaş şekilde büyüyeceğini savundu.  

IEA, 2021-2025 dönemi için 170 milyar metreküp olmasını beklediği küresel doğal gaz talebi artışını, 140 milyar metreküp olarak revize etti.  2022 yılında küresel doğal gaz talebinde büyümenin yarısının Asya-Pasifik bölgesinden gelmesini beklediğini ortaya koyan IEA, küresel doğal gaz talebinin yüzde 60'ının sanayi sektöründen gelmesinin beklediğini de vurguladı.  

IEA raporunda, Rusya'nın boru hattı üzerinden Avrupa'ya gaz arzının 2021-2025 döneminde 55'in üzerinde azalacağını da tahmin etti. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler