1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Yunan enerji politikalarında yeni perde

Yunan enerji politikalarında yeni perde

Enerji Günlüğü - Patras Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nden Profesör Avraam Zelilidis’in 28-29 Mart’ta Atina’da yaptığı bir sunumda ortaya...

Yunan enerji politikalarında yeni perde

Enerji Günlüğü - Patras Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nden Profesör Avraam Zelilidis’in 28-29 Mart’ta Atina’da yaptığı bir sunumda ortaya attığı iddialar, Yunan enerji politikaları hakkında hem yeni bilgiler, hem de ilginç iddialar içeriyor. Zelilidis’e göre, Yunan Enerji Bakanlığınca yayınlanan, Ege ve Akdeniz’deki hidrokarbon esaslı enerji rezervlerini gösteren haritalarda ciddi hatalar var. Zelilidis, üniversite jeoloji bölümü olarak 1977-2000 yılları arasında yaptıkları çalışmalar ve incelemeler sonucunda elde ettikleri haritaların, Yunan Enerji Bakanlığınca göz ardı edildiğini ve yerine yayınlanan haritaların hatalı olduğunu iddia ediyor. Ayrıca konuyla ilgili çalışmalara katılımlarının istenmediğini, elde ettikleri önemli sonuçların da görmezden gelindiğini belirtiyor. Zelilidis’e göre, özellikle Ege Denizi ve Kıbrıs yakınlarında Yunanistan için çok büyük önem taşıyabilecek, potansiyeli yüksek gaz ve petrol yatakları var. Ancak bu potansiyel kaynak ve kuyuların bazılarının yerleri Bakanlık tarafından yayınlanan haritada ya yanlış gösterilmiş ya da hiç gösterilmemiş. Sonuç olarak Zelilidis’e göre yapılması gereken üç şey var. Birincisi Arnavutluk, Türkiye ve İsrail başta olmak üzere bazı ülkelere; bahsi geçen bölgelerde kıta sahanlığı limiti koymak. İkincisi bölgedeki bilimsel araştırmalar için gereken iş gücünün ve paranın sağlanması. Son olarak ise ülkedeki bilgilere gereken değerin verilmesi ve göz ardı edilmemesi.
Bu iddialardan, Yunanistan’ın ileriki günlerde enerji görüşmelerindeki gündeminin nasıl şekilleneceğini ve masaya ne gibi istek ve önerilerle geleceğini kestirmeye çalışmak faydalı olabilir.

Barış Can Kara

 

Önceki ve Sonraki Haberler