1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Yusufeli HES derivasyon çalışmaları tamamlandı

Yusufeli HES derivasyon çalışmaları tamamlandı

Enerji Günlüğü – Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES inşaatında derivasyon çalışmaları tamamlandı.Orman ve Su İşleri...

Yusufeli HES derivasyon çalışmaları tamamlandı

Enerji Günlüğü – Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES inşaatında derivasyon çalışmaları tamamlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen ve tamamlandığında kendi sınıfında temelden 270 metre yüksekliği ile dünyanın 3'üncü Türkiye'nin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve HES inşaatında derivasyon çalışmaları tamamlandı.

Baraj yapım esnasında suyun inşaat alanından uzaklaştırılmasını sağlayan derivasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte, dev barajda önemli bir eşik aşıldı. Dev barajda gövde inşaatına başlanıyor.

DEPOLAMA HACMİ 2 MİLYAR 200 BİN METREKÜP

Artvin ilinin 90 km güney batısında, Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES’in toplam depolama hacmi 2 milyar 200 bin metreküp olarak inşa ediliyor.

Yusufeli Barajı ve HES Derivasyon Tüneli ise 11,30 m çapında ve 901,60 metre uzunluğunda. 1518 m3/s su geçirme kapasitesine sahip olan tünelin giriş ve çıkış yapıları ile tünel kaplama imalatları tamamlanarak, nehir derivasyonuna hazır hale getirildi.

7 YILDA KENDİSİNİ AMORTİ EDECEK

540 MW kurulu gücündeki hidroelektrik santralin devreye girmesiyle yılda 1 milyar 827 milyon kilovatsaat elektrik üretimi gerçekleştirilecek ve milli ekonomiye yılda yaklaşık 330 milyon TL katkısı olacak. Tesis, 7 senede kendini amorti edecek.

Yusufeli Barajı ve HES'in temeli 26 Şubat 2013 tarihinde atılmıştı. Yusufeli Barajı'nın bitiş tarihi ise yine temel atma sırasında 28 Mayıs 2018 olarak belirlendi.

GÖVDE İNŞAATINA BAŞLIYORUZ

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise bugüne kadar Çoruh Nehri üzerine 3 baraj inşa ettiklerini ifade ederek, bu barajların ürettikleri enerji ile ülke ekonomisine ciddi katkılar yaptığını söyledi.

Türkiye'de enerji talebinin sürekli arttığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Bu enerji taleplerini karşılamak için enerji ithalatı yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da milli ekonomimizde ciddi baskı oluşturuyor. Yerli ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan hidroelektrik santrallerini bu yüzden yapmak zorundayız. Bu bir zarurettir" diye konuştu.

BARAJIN BİTİŞ TARİHİ ÖNE ÇEKİLDİ

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Barajın bitiş tarihini 2019 yılı yerine, 2018 yılına çektik ve kısa zamanda tamamlayacağız" dedi.

KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK

Yusufeli Barajı'nın yılda yaklaşık 2 milyar kilovatsaat elektrik üretimi ile yaklaşık 650 bin nüfuslu bir şehrin ihtiyacını karşılayabileceğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Yusufeli ilçesinin baraj altında kalacak olması sebebiyle yeni ilçeyi hızla, en güzel şekilde inşa edeceklerini, hiç kimseyi mağdur etmeyeceklerini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler