1. WEB TV

  2. RÜZGAR

  3. Yüzer RES’te Türkiye için büyük fırsatlar var

Yüzer RES’te Türkiye için büyük fırsatlar var

.ENSİA Başkanı Alper Kalaycı, yüzer rüzgar enerji santrali teknolojilerine yatırım yapılması gerektiğini, bu alanda Türkiye açısından ciddi fırsatlar bulunduğunu söyledi.

Enerji Günlüğü - Türkiye’de oldukça başarılı bir konumda bulunan rüzgar enerjisi sektöründe gündem yüzer santraller… Sektör, kısa süre içinde deniz ve göl yüzeylerine santraller kurmaya hazırlanıyor. Rüzgar enerjisi sektörü,  bu teknolojiyi  Akdeniz, Ege ve Karadeniz havzasındaki ülkelere de ihraç etmeyi hedefliyor. 

Enerji Sanayicileri & İş Adamları Derneği ENSİA Başkanı Alper Kalaycı, Enerji Günlüğü’ne yaptığı açıklamada Paris İklim Anlaşması’na göre rüzgarda hedefin 2030’da 16 bin MW’a ulaşmak olduğunu söyledi. Türkiye’nin mevcut 10 bin MW’lık kurulu gücü bulunduğunu, kalan 6 binin ise yılda 600 MW’lık kurulumla rahatça ulaşılabileceğini ifade etti. 

Sektörün ayakta kalabilmesi için yılda 1000 MW’lık santral ekipmanı üretmesi gerektiğine işaret eden Kalaycı, kalan kapasiteyi yüzer rüzgar enerjisi santralleri (RES) geliştirmek için kullanmanın doğru olacağını söyledi. 

Türkiye’nin bulunduğu bölgede RES ekipmanı üretiminde lider olduğuna dikkat çeken Alper Kalaycı, Akdeniz ve Karadeniz havzasının bu alanda bakir bir pazar olduğunu, hızlı hareket ederse Türkiye için büyük fırsat bulunduğunu belirtti. 

ENSİA Başkanı, gerekli yasal düzenlemenin zaman kaybetmeden hazırlanması durumunda, Türkiye’nin yetişmiş işgücü, konumu ve limanlarıyla söz konusu pazardan en büyük payı kapabileceğini kaydetti.

MEHMET DAYIOĞLU - Enerji Günlüğü

Benzer Videolar